Apilarnil, işçi arı larvası ve kraliçe arı larvasının biyokimyasal karşılaştırılması
Biochemical comparison of apilarnil, working bee larva and queen bee larva
- Tez No: 604753
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, üç farklı arı larvasının (erkek, işçi ve kraliçe) biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada erkek arı larvası (apilarnil), işçi arı larvası ve kraliçe arı larvası kullanılmıştır. Örneklerin toplam fenolik madde içeriği Folin-Ciocalteu metodu, antioksidan aktivitesi fosfomolibden metodu ve belirlenmiştir. Bu araştırma ile kovandaki arı larvaların biyolojik aktiviteleri belirlenmiştir. Sonuç olarak toplam fenolik madde içeriği en yüksek erkek arı larvasında 834,05 (mg GAE/100 g) iken en düşük kraliçe arı larvasında 454,41 (mg GAE/100 g) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the biochemical properties of three different bee larvae (male, worker and queen). In this research, drone larvae (apilarnil), worker bee larva and queen bee larva were used. Total phenolic content of the samples were determined by Folin-Ciocalteu method, antioxidant activity and phosphomolybdenum method. Biological activities of bee larvae in hive were determined by this research. As a result, total phenolic content was found to be 834.05 (mg GAE / 100 g) in the highest male bee larva and 454.41 (mg GAE / 100 g) in the lowest queen bee larva.