Apartmanlaşma süreci ve gündelik hayatta yeni sosyallikler: Antalya İli Yenidoğan ve Ahatlı mahalleleri örneği
Apartmentalization process and new socialities in everyday life: the case of Antalya-Yenidoğan and Ahatli neighborhoods
- Tez No: 604777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE KART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İnsanların ihtiyaçlarına, isteklerine, kapasitelerine ve güçlerine göre inşa edilen yapı ya da oluşturulmuş yaşam mekânları olarak kentler, her türlü ekonomik, sosyal ve kültürel değişimlerin yaratıcısı durumundadır ve ayrıca bu değişikliklerden kendisi de etkilenmektedir. Kentlerin mekânsal düzenlemeleri, orada yaşayanların gündelik yaşamlarının birer parçası olan toplumsal ilişkilerini, etkileşimlerini, yaşam biçimlerini ve tüketim örüntülerini de önemli ölçüde etkilemekte, onları yeniden düzenlemekte/üretmektedir. Bu anlamda mekân, sürekli olarak biçim değiştiren, dönüşen/dönüştüren,“akışkan”bir oluşumdur ve kendisiyle birlikte toplumsal alanı da bu dinamik sürece dâhil ederek“yeni sosyalliklere”zemin hazırlar. Günümüzde kentsel dönüşüm uygulamalarıyla ifade edilen“mekânın yeniden üretimi”süreci, özellikle gecekondu mahallelerinde kendisini göstermektedir. Bu anlamda gecekondu mahalleleri giderek apartmanlaşmaktadır. Buradan hareketle, bu çalışmanın amacı, gecekondudan apartmana geçişi deneyimleyen bireylerin gündelik yaşam pratiklerini sosyal ilişkileri ve tüketim eğilimleri üzerindeki değişimler üzerinden anlamaya çalışmaktır. Çalışmada Antalya'nın Kepez ilçesi sınırları içinde yer alan ve birkaç yıl öncesine kadar gecekondu mahalleleri olarak bilinen Yenidoğan ve Ahatlı mahallelerinin geçirdiği apartmanlaşma deneyiminin, orada yaşayanların sosyal ilişkileri, yaşam tarzları ve tüketim eğilimleri üzerinde yarattığı değişimler, her iki mahallede yaşayanlarla yapılan derinlemesine görüşmeler ve katılımlı/katılımsız gözlemlerle elde edilen verilerin belirli temalar çerçevesinde analiz edilmesiyle ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities as living spaces and constructions built in accordance with the power, capacity, demands and needs of people create any kinds of economic, social and cultural changes and are influenced by those changes, as well. The spatial organization of cities have significant impacts on human beings' social relations, interactions, living styles and consumption patterns which are parts of their everyday lives. Space is fluid in this respect which is continuously changed and transformed into anything and prepare a potential for“new socialites”by including the social space within this dynamic process. The reproduction of space which is exemplified by urban transformation practices has appeared in the district of shanty houses. Shanty houses are in the process of construction of apartment houses. From this point of view, the aim of this study is to discuss the changes related to everyday life practices, social relations and consumption patterns of individuals who have experienced moving into apartment houses from shanty houses. Two neighborhoods named Yenidoğan and Ahatlı known as gecekondu districts (informal settlements) until recently in Antalya/Kepez are analyzed in this study. In-depth interviews are conducted with these neighborhood dwellers in order to understand their changing life styles, social relations and consumption patterns with construction of apartment houses.