Küresel raporlama inisiyatifi kriterlerine göre çevresel sürdürülebilirlik performanslarının incelenmesi: Avrupa kimya sektörü örneği
Evaluation of the environmental sustainability performances according to global reporting initiative criterias: European chemical sector example
- Tez No: 604778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE EREN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa kimya sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çevresel sürdürülebilirlik performanslarının Küresel Raporlama İnisiyatifi kriterlerine göre yıl bazında değişimlerinin incelenmesidir. Bu kapsamda 2017 yılında küresel raporlama inisiyatifi (GRI-G4) raporlandırma çerçevesinde Avrupa'da faaliyet gösteren 17 adet işletmenin çevresel sürdürülebilirlik performansları, raporlarda kriterlere verilen yanıtlar ve bahsedilme oranları içerik analizi ile incelenmiş, Entropi yöntemi kullanılarak GRI-G4 çerçevesinde verilen değerlendirme kriterlerinin ağırlıklandırılması yapılmış ve son olarak çok kriterli karar verme yöntemlerinden TOPSIS yöntemi ile bu işletmelerin son yıllara ait performanslarının yıllara göre değişimi sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the changes of environmental sustainability performances of the companies in chemicals sector in Europe year by year according to the Global Reporting Initiative criterias. For this purpose, 17 firms which have reported on global reporting initiative (GRI-G4) in 2017 in chemical sector in Europe are chosen as sample. Answers to environmental sustainability indicators in GRI-G4 reports are examined by content analysis. environmental sustainability indicators are weighed by using Entropy method and performances changes of firms in recent years are questioned by using TOPSIS, one of the multi criteria decision making methods.