Gümüş nanopartikülleri ile antibakteriyel özelliğe sahip çöktürülmüş kalsiyum karbonat (pcc) hazırlama
Silver nanoparticles with antibacterial property ownerprecipitated calcium carbonate (pcc) preparation
  1. Tez No: 604812
  2. Yazar: HARUN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Kimya Mühendisliği, Biochemistry, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma kapsamında sentezlenmiş olan gümüş nanopartikülleri ile PCC (çöktürülmüş kalsiyum karbonat) moleküllerinin reaksiyonu sonucu antibakteriyel PCC üretimi araştırılmıştır. Kullanılacak olan PCC'nin nano boyutlarda üretimi için gerekli şartların optimizasyonu ve nano boyutlu PCC ile gümüş nanopartiküllü PCC kompozitlerin üretimi farklı konsantrasyonlarda, sıcaklık, zaman ve çözücü etkisi çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen kompozit malzemelerin karakterizasyonu SEM, XRD analizleri ve zeta potansiyel değerleri ölçülerek yapılmıştır. Kompozit malzemelerin antibakteriyel özellikleri E.coli ve S.aures bakterilerine karşı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, PCC (precipitated calcium carbonate) with silver nanoparticles which are synthesized for there action of the molecule is investigated to antibacterial PCC production. Production of optimization requirement sand nano-sized silver nanoparticulate PCC nanoscale composites for the production of which will be used at different concentrations, temperature, time and effect of solution studies were made. The characterization of the resulting composite material by SEM, XRD analysis was conducted by measuring the zeta potential values. The antibacterial properties of the composite materials were tested against E. coli and S.aures bacteria.