Bitki ekstraktı kullanılarak sentezlenen Ag nanopartiküller ile yüklü bilayer biyonanolifli kompozitlerin üretilmesi, karakterizasyonu ve antibakteriyel özelliklerinin belirlenmesi
Fabrication, characterization and determination of antibacterial properties of bilayer bionanofiber composites loaded with Ag nanoparticles synthesized using plant extract
- Tez No: 879669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ERCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SARIİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzdeki ileri teknolojilere rağmen yara tedavileri ve bakımları zımba, cerrahi müdahale ve dikişlerle sağlanmaktadır. Bazı yaralarda bu tip yöntemlerin kullanılması ekonomik olsa da tedavi ve iyileşme süresini kısaltacak ve kolaylaştıracak etkiler sunamamaktadır. Çok fonksiyonlu yara türleri olduğu düşünüldüğünde yaraların kolay şekilde iyileşebilmesi için farklı ve her yara tipine uygun tasarımların yapılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında elektroeğirme cihazı ile iki tabakalı çok fonksiyonlu bir nanolif yara örtüsü üretilmesi planlanmıştır. PVA suda çözülebilen toksik olmayan kimyasal ve termal olarak stabilitesi olan bir biyouyumlu polimerdir. Doğal bir polimer olan kitosan ise hem biyouyumlu, biyoaktif hem de biyobozunur bir yapıya sahiptir. Biyoaktiflik özelliği yara iyileştirmelerini hızlandıran bir özelliktir. Defne yaprağına baktığımızda ise yeşil sentez ile elde ettiğimiz gümüş sayesinde antimikrobiyal özelliğe sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışmada Polivinilkarpolactam (PCL) ile ilk tabaka polivinil alkol (PVA) ve kitosan (CTS) ile ikinci tabaka oluşturulmuştur. Bu iki tabakayı oluşturmak için elektroeğirme cihazı kullanılmıştır. Farklı oranlarda karıştırılan CTS ve PVA, CTS/PVA/Ag nanolifleri ile oluşturulan yapı ise taramalı elektron mikroskopu (SEM) ve fourier dönüşümlü kızıl ötesi spektroskopisi (FT-IR) ile karakterize edilmiştir. Elde edilen nanopartiküllerin nanoliflere önemli oranda antibakteriyel özellik kazandırdığı ve antibakteriyel aktivitenin Gram pozitif Staphylococcus aureus' a karşı daha fazla olduğu gözlemlendir. Bu çalışma, ideal bir yara örtüsü oluşturmada yeşil sentez gümüş nanopartiküllerin önemli olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Despite today's advanced technologies, wound treatment and care are provided with staples, surgical intervention and sutures. Although the use of such methods in some wounds is economical, they cannot offer effects that will shorten and facilitate the treatment and healing time. Considering that there are multifunctional wound types, it is necessary to make different and suitable designs for each wound type in order to heal the wounds easily. In this thesis, it is planned to produce a two-layer multifunctional nanofibre wound dressing with electrospin device. PVA is a water-soluble, non-toxic, chemically and thermally stable biocompatible polymer. Chitosan, a natural polymer, has both a biocompatible, bioactive and biodegradable structure, and its bioactivity is a feature that accelerates wound healing. When we look at the bay leaf, it was seen that it has antimicrobial properties thanks to the silver we obtained with green synthesis. In this study, the first layer was formed with polyvinylcarpolactam (PCL) and the second layer was formed with polyvinyl alcohol (PVA) and chitosan (CTS). Electrospin device was used to form these two layers. The structure formed with CTS and PVA, CTS/PVA/Ag nanofibres mixed in different ratios was characterised by scanning electron microscopy (SEM) and fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR). It was observed that the obtained nanoparticles provided significant antibacterial properties to the nanofibres and the antibacterial activity was higher against Gram positive Staphylococcus aureus. This study showed that green synthesised silver nanoparticles will be important in creating an ideal wound dressing.