Normotansif tip 2 diyabetes mellitus'ta metabolik regülasyon ve diyabet süresinin mikroalbuminüri üzerine etkileri
Effects of metabolic regulation and diabetes duration on microalbuminuria in normotensive type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 604830
  2. Yazar: KADİR KAYATAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSAMETTİN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul PTT Erenköy Sanatoryum ve Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Diyabetik nefropatinin hem tanısı hem de takibi için en iyi prognostik faktör olan mikroalbuminüri ile diyabetin süresi ve metabolik regülasyonun önemli bir göstergesi olan HbA1c düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya yaş ortalaması 57.9±11.4 (35-83 yaş arası) yıl olan 85 diyabetes mellituslu olgu (50 erkek, 35 kadın) alındı. Olguların cinsiyet, yaş, diyabet süreleri, sigara kullanımları, boy, kilo, bel-kalça ölçümleri alınıp kaydedildi. Hipertansiyonun böbrek üzerine yaptığı patolojik değişikliklerden etkilenmemek için çalışmamıza hipertansif olmayan tip 2 diyabetes mellituslu olguları dahil ettik. Bu amaçla kan basıncı istirahat sonrası beş dakika ara ile iki kez yapılan ölçümün ortalaması olarak belirlendi ve hipertansiyonu olmayan (sistolik arteryel kan basıncı 140 mmHg, diastolik arteryel kan basıncı 90 mmHg'nın altında olan) ve diyabet harici mikroalbuminüriye neden olabilecek bir hastalığı olmayan olgular çalışmaya dahil edildi. 12 saatlik gece açlığı sonrası plazma glukoz, HbA1c, insülin, kreatinin seviyeleri ölçümü için kan örneği ile birlikte kreatinin klirensi ve mikroalbuminüri ölçümü için 24 saatlik idrar alındı. 24 saatlik idrarda albuminüri seviyelerine göre 0-20 mg; mikroalbuminürisi olmayan, 20-200 mg; mikroalbuminürisi olan ve >200mg makroalbuminürisi olan olarak değerlendirildi. Olgular metabolik regülasyon göstergesi olan plazma HbA1c seviyelerine göre %8 (kötü regülasyonlu) (n=35) olarak üç ayrı grup; diabet süresine göre de 0-4 (n=28), 5-10 (n=21) ve 11≤ (n=26) olarak üç ayrı grup halinde değerlendirildi.Grupların karşılaştırılmasında Chi-Square (X2) ve Student- t testi, korelasyon analizlerinde Pearson testi kullanıldı. Bulgular: Metabolik regülasyon göstergesi HbA1c düzeyine göre mikroalbuminüri gözlenme oranı kan şekeri iyi regüle (%8) grupta ise %97,1 (n=34) olduğu saptandı. Mikroalbuminüri, HbA1c seviyesi %8 olan gruplarda sırasıyla 34.4±26.2, 65±34.4, 105.8±54.5 mg/24 saatlik idrar ölçüldü. Regülasyon kötüleştikçe mikroalbuminüri düzeylerinde artış olduğutespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the relationship between microalbuminuria, which is the best prognostic factor for both diagnosis and follow-up of diabetic nephropathy, and HbA1c levels, an important indicator of diabetes duration and metabolic regulation. Material and Method: 85 patients with diabetes mellitus (50 men, 35 women) with a mean age of 57.9 ± 11.4 (35-83 years) were included in the study. Gender, age, duration of diabetes, smoking, height, weight, waist-hip measurements of the patients were recorded. We included cases with non-hypertensive type 2 diabetes mellitus in our study to avoid being affected by the pathological changes of hypertension on the kidney. For this purpose, the blood pressure was determined as the average of the measurements performed twice every five minutes after rest and without hypertension (systolic arterial blood pressure 140 mmHg, diastolic arterial blood pressure below 90 mmHg) and non-diabetic microalbuminuria. was included. After 12 hours of night fasting, a 24-hour urine was taken for measurement of plasma glucose, HbA1c, insulin, creatinine levels, as well as creatinine clearance and microalbuminuria. 0-20 mg in 24-hour urine according to albuminuria levels; 20-200 mg without microalbuminuria; microalbuminuria and> 200mg macroalbuminuria. The cases were three as 8% (poor regulated) (n = 35) according to plasma HbA1c levels, which are indicators of metabolic regulation. separate group; According to the duration of diabetes, 0-4 (n = 28), 5-10 (n = 21) and 11≤ (n = 26) were evaluated in three separate groups. Chi-Square (X2) and Studentt test in comparison of the groups, Pearson test was used for correlation analysis. Results: According to metabolic regulation indicator HbA1c level, microalbuminuria observed rate was 61.5% (n = 16) in the well-regulated ( 8%) group, it was found to be 97.1% (n = 34). In groups with microalbuminuria, HbA1c level 8%, 34.4 ± 26.2, 65 ± 34.4, 105.8 ± 54.5 mg / 24 hours of urine were measured, respectively. As the regulation worsened, there was an increase in microalbuminuria levels.