Pozitif ve normatif hukuk açısından ticaret siciline itimat prensibi
The trust principle to trade registry in positive and normative law
- Tez No: 604838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sicile İtimat Prensibi, hukukun genel ilkelerinden olan amme (kamu) itimadının, siciller planında bir yansımasından ibarettir.Sicildeki görünen bir kayda dayanarak bir hak iktisabı manasında anlaşılması gereken bu prensip, ticaret sicili itibariyle acaba ne ölçüde kabul edilmiştir veya edilmelidir? Tapu sicili, sınırlı aleniyetiyle, bu prensibi kabul etmişken, daha ileri boyutlarda aleniyeti kabul eden ticaret sicilinin, bu prensibe ne ölçüde yer verdiği merak konusu olmuştur. İlgili sorulara cevaplar aranırken, özellikle de tapu siciliyle olan mukayeselere ağırlık verilmesinin faydalı olduğu düşünülmektedir. Konunun incelenmesi sırasında, itimat prensibinin nazari ve felsefi temellerine de inilmiş olup, özellikle de hukuki görünüş nazariyesine ağırlık verilmiştir. Bu çalışmanın bir nevi yönlendiricisi olan yukarıdaki sorular, pozitif hukuk incelemeleri yanında, normatif hukuk değerlendirmelerine de imkan tanımıştır.
Özet (Çeviri)
The Relying Principle of Trade Registration is a reflection of the public trust, which is one of the general principles of law, in the registry plan. To what extent should this principle, which should be understood in terms of a rights acquisition, be accepted or should be adopted as a commercial registry? While the land registry has accepted this principle with its limited publicity, it has been a matter of curiosity to what extent the trade registry, which accepts more advanced dimensions, has included this principle. It is believed that it is beneficial to focus especially on comparisons with land registry, while seeking answers to related questions. During the study of the subject, the theoretical and philosophical foundations of the principle of trust were also emphasized, and especially the legal appearance theory was emphasized. The above questions, which are some sort of a guide to this study, have enabled positive normative law evaluations as well as positive law reviews.