Toprak dolgu barajların yıkılmasının modellenmesi
Modelling of earthfill dams failure
- Tez No: 604863
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, toprak dolgu barajların yıkılmasının modellenmesi amaçlanmıştır. Yıkılma nedeni olarak baraj gövdesinde oluşan çatlak ve borulanma etkisi dikkate alınmıştır. Bu amaçla uygulama örneği olarak seçilen Süleymanli barajı incelenmiş ve yıkılma modelleri oluşturulmuştur. Yıkılmanın modellenmesi için Plaxis 2D ve Flow 3D uygulamaları kullanılmıştır. Plaxis 2D uygulaması yardımı ile Baraj yıkılmasının nedenlerinden olan çekirdeğin içinde çatlak oluşması ve borulanmanın modellenmesi Plaxis 2D ile gerçekleştirilerek baraj gövdesindeki deformasyonlar belirlenmiş ve gövden kret kotunun su kotunun altına düştüğü andan itibaren sonuçlar Flow3D programına aktarılarak gövde üzerinden suyun akışı ve gövdenin yıkılması incelenmiştir. Gövdede oluşan en büyük deformasyonların çatlak kil çekirdeğin orta ve aşağı bölümünde ve çatlak eğimlerinin aşağıya doğru olması durumunda görülmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to model the demolition of earthfill dams. As a cause of failure, cracking and piping effect on dam body was taken into consideration. For this purpose, Süleymanli dam, selected as an application example, was investigated and demolition models were created. Plaxis 2D and Flow 3D applications were used to model the failure. With the help of Plaxis 2D application, the formation of cracks in the nucleus which is one of the reasons of dam destruction and modeling of the piping were carried out with Plaxis 2D and the deformations of the dam body were determined and the flow of water over the body was transferred to the Flow3D program. The greatest deformations in the body are seen in the middle and lower part of the cracked clay core and in the case of crack slopes downward.