Süt ineği yeminde andız melası kullanımının pelet kalitesi ve üretim parametreleri üzerine etkisi
Effects of usage juniper molasses (juniperus drupacea) on dairy cattle pellet feed quality
- Tez No: 604862
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Süt İneği Yeminde Andız Melası Kullanımının Pelet Kalitesi ve Üretim Parametreleri Üzerine Etkisi Bu araştırmada süt ineği konsantre pelet yem üretiminde andız melası kullanımının bazı üretim parametreleri ve pelet kalite özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede ticari bir yem fabrikasında kontrol ve deneme grupları için 12 ton yem (6 parti halinde) üretilmiştir. Her bir parti 2 ton yem içermektedir. Çalışmada bir kontrol ve bir deneme grubu olmak üzere iki grup düzenlenmiştir. Deneme grubuna %1 andız melası mikserde yemin üzerine top dres olarak ilave edilmiştir. Araştırmada kontrol grubu yemine andız pekmezi ilavesi yapılmamıştır. Fabrikada pelet yem üretiminde delik çapı 5 mm, et kalınlığı 65 mm olan disk kullanılmıştır. Fabrikada kontrol ve deneme grubu pelet yemleri üretimi süresince buhar sıcaklığı, elektrik akımı ve pelet üretim süresi kayıt edilmiştir. Mikserden, kondisyoner sonrasından, presden sonra ve soğutucu çıkışından üçer numune alınmış ve tüm numunelerde kuru madde analizleri dörder kez yapılmıştır. bPelet dayanıklılık indeksi (PDI) Pfost(Kansas Devlet Yöntemi) aleti ile ölçülmüştür. Araştırmada pelet dayanıklılık indeksi kontrol ve deneme grubunda sırasıyla, 97,44 ve 95,55 olarak bulunmuştur. Gruplar arasındaki farklılık istatistik olarak önemli değildir (p>0,05). Pelet yapım aşamaları sırasında, mikserden (M), kondisyoner sonrasında (KS), pelet pres sonrasında (PP) ve soğutucu (S) çıkışında alınan numunelerde yapılan KM analizlerinde kontrol grubunda ve deneme grubunda sırasıyla M: % 88,30 ve 88,76, KS: % 88,57 ve 88,11, PP: % 89,55 ve 90,11, S: % 89,70 ve 89,75 değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of Usage Juniper Molasses (Juniperus drupacea) on Dairy Cattle Pellet Feed Quality This study was carried out to determine the effect of the uses of Syrian Juniper molasses on pellet quality characteristics of dairy cow feed production. In the study, 12 tons of feed (6 batches) were produced for the control and experimental groups in a commercial feed factory. Each batch contains 2 tonnes of feed. Two groups were arranged as one control and one experimental group. 1% juniper was added to the experimental group as top-dress on the feed. In pellet feed production, the disc having a hole diameter of 5 mm and a wall thickness of 65 mm were used. Three samples were taken from the mixer, after the conditioner, after the press and from the refrigerant outlet and dry matter analyzes were carried out four times in all samples. The pellet endurance index (PEI) was measured with the Pfost instrument. Pellet endurance index was found as 97,44 and 95,55 in the control and experimental groups, respectively. The difference between the groups was not statistically significant (p> 0,05). During making stages, samples were taken from mixer (M), post conditioner (PC), after pellet press (PP) and from the refrigerant outlet (R). dry matter (DM) analyzes were performed in the samples. The values obtained in the control and trial group were M: 88,30 and 88,76, PC: 88,57 and 88,11%, PP: 89,55% and 90,11%, R: 89,70% and 89,75%, respectively.