Çankırı sancağı İskilip kazası Alagöz Karyesi 1292(1875) ve 1294(1877) doğumluların Redif Defterleri incelemesi
Examing of the records of redif books of who were born between 1292(1875) and 1294(1877) i̇n district of Iskilip, Çankırı, Alagöz village
  1. Tez No: 604886
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Devletleri uzun süre ayakta tutan en büyük yapı taşı askeri donanımı ve teşkilat yapısı olmuştur. Osmanlı Devleti de ordu gücünü kuruluştan yıkılışa değin geçen zamanda; gönüllü askerlikten düzenli ordu ve yedek ordusuna kadar sağlam temellere oturtmaya çalışmış, buhranlı dönemlerinde ise yenileşme çabalarına girişerek askeri ıslahatlara önem vermiştir. XIX. yüzyılda ıslahat çalışmalarının önündeki en büyük engel olan Yeniçeri Ocağı'nın lağvedilmesiyle ortaya çıkan askeri boşluğu doldurmak için kurulan Asakir-i Mansure-i Muhammediye adlı yeni orduya yardımcı olması amacıyla Redif birlikleri oluşturulmuştur. Redif askeri birliklerindeki amaç: belirli bir süre zorunlu olarak silahaltında tutulduktan sonra (5 yıl) memleketlerine gönderilen kişilerin mevcut zirai ve ticari işlerine devam edebilmeleri ve seferberlik zamanında tekrar toparlanarak yedek asker olarak kullanılmasıdır. 1834 yılında oluşturulan Redif Teşkilatı zamanla yeni düzenlemelere girerek Osmanlı ordusunun başarılı bir bölümünü oluşturmuştur.“Çankırı Sancağı İskilip Kazası Alagöz Karyesi 1292(1875) ve 1294(1877)doğumluların Redif defterleri incelemesi”adlı çalışmada 1292(1875)-1294(1877) doğumluların iki adet Redif defteri, incelenmiş, hem sosyal hem de askeri açıdan veriler ortaya konulmuştur. Sunulan veriler doğrultusunda askere alınan kişilerin bağlı bulundukları karyeleri, mahalleleri, sahip oldukları aile adları, medeni durumları, meslekleri ve aileleri hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main reason that kept the states alive for a long time was military force and its organizational structure The Ottoman Empire tried to establish its military force on solid basis, from volunteer soldiers to regular and reserve army in the period from establishment to collapse and in during depression period the empire gave importance to military reforms to renew itself. In XIX century Redif military organization troops were formed to help the janissaries called Asakir-i Mansure-i Muhammadiye whica was established to complete the military gap after. Removing the janissar, which was the biggest obstacle for reform movements. The aim of Redif was to have reserve soldiers who were sent to their hometown after being in military service for five years and they could continue agricultural and commercial activities until they recalled in the period of military mobilization. Redif military organization which was established in 1834 gradually regulated and became a successful part of the Ottoman Empire. The study research called“Redif books records of who were born between 1292(1875) 1294(1877) in district of Iskilip, Çankırı, Alagöz village”gives both social and military data by examing two different Redif books. According to presented information, data are given about the soldiers' villages, their neighbourhoods, family names, marital status and families.