Osmanlı kroniklerine göre Türkiye iklimi
Climate of Turkey according to Ottoman chronicles
- Tez No: 604889
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜMÜŞÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma Anadolu'da 14-17. yüzyılları arasında yaşanan iklim özelliklerini (günümüz Türkiye sınırları ve yakın çevresinde) yeniden inşa ederek hem tarihi süreci daha iyi anlamayı hem de geçmişten günümüze sürekli olarak değişiklik gösteren Türkiye iklimini açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ana materyali Osmanlı kronikleri/vekayinameleri olup bunlar, hava şartlarının nicel veya nitel olarak kayıt altına alındığı tarihi belgelerdir. Zira kronikler ve arşiv belgeleri, geçmiş yüzyılların iklimini ortaya koymak için gerekli olan verileri bünyesinde barındırabilmektedir. İncelenen dönem içerisinde yaşanan iklim salınımları kapsamında bulunduğundan, Küçük Buzul Çağı da dikkate alınmıştır. Çalışmada bulgular ortaya konmadan önce ilk olarak dünyada yapılan tarihi iklim çalışmaları incelenmiştir. Sırasıyla bakıldığında giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde iklim elemanlarına yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü ise kroniklerden elde edilen verilere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims both to contribute historical process and to explain Turkey's Climate which changes from past to present consistently, by restructuring climatic characteristics that exist between 14th and 17th centuries in Anatolia. (Turkey's border in the present and near field.) The basic materials of study are Ottoman's chronics/annals. These are historical documents that are recorded as quantitative or qualitative of weather conditions. Chronics and archive documents include the required data because of revealing Climate of past centuries. Little Ice Age is also taken into consideration because it includes Climate variations that exist in investigated period. Before the findings are not revealed in the study, first af all, historical Climate studies in the world are analyzed. İn introduction; aim, content and method of the study are explained. İn second part, climate elements are mentioned. Finally, in third part, datas are acquired from chronics are explained.