Yükseköğretimde öğrenci katılımı
Student engagement in higher education
  1. Tez No: 604890
  2. Yazar: YAKUP ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN BOYACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu araştırmanın genel amacı yükseköğretimde öğrenci katılımını ve buna etki eden faktörleri incelenmektir. Bu doğrultuda çalışma karma yöntem araştırmalarından keşfedici sıralı desene göre tasarlanmıştır. Anadolu Üniversitesi'nden sekiz fakülte (Eczacılık, Edebiyat, Eğitim, Fen, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim Bilimleri ve Mühendislik) evren olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda geliştirilen Yükseköğretimde Öğrenci Katılım Ölçeği (YÖKÖ) oluşturulmuş ve farklı 1327 öğrenciden oluşan bir örnekleme uygulanmıştır. Yapılan t-Test, ANOVA ve frekans analizlerden elde edilen bulgulara göre katılım ve alt boyutlarına olumlu ve anlamlı katkı yapan bireysel özellikler genellikle cinsiyet (kadın), fakülte (Eğitim Fakültesi) ve haftalık akademik çalışmalara ortalama ayrılan süre olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan çoklu ve ikili lojistik regresyon analizlerinden elde dilen bulgulara göre katılımın alt boyutları ile kurulan model, öğrenci başarısının %6,0'sını açıklarken, bireysel özelliklerin kontrol edildiği ikinci model ise öğrenci başarısının %27,1'ini açıklamıştır. Bundan farklı olarak katılım alt boyutları ile kurulan model üniversite deneyiminden memnun olma olasılığının %23,3'ünü açıklarken, bireysel özelliklerin kontrol edildiği ikinci model ise %29,4'ünü açıklamıştır. Son olarak katılım alt boyutları ile kurulan model lisansüstü eğitime katılmayı isteme olasılığının %8,1'ini açıklarken, bireysel özelliklerin kontrol edildiği ikinci model ise %15,6'sını açıklamıştır. Araştırmanın sonuçları ışığında araştırmacılara, uygulayıcılara (kuruma) ve politika yapıcılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to examine student engagement in higher education and the factors affecting it. The study was designed according to the exploratory sequential design from mixed-method research. Eight faculties (Pharmacy, Literature, Education, Science, Law, Economics and Administrative Sciences, Communication Sciences and Engineering) from Anadolu University are determined as the universe. In this context, the Student Engagement Scale in Higher Education (SESHE) was developed and later administrated to a composed of 1327 students. According to the findings of t-Test, ANOVA and frequency analysis, some individual characteristics, gender (female), faculty (Faculty of Education) and the average time allocated to academic studies weekly, contributed positively and significantly to the sub-dimensions' and total engagement scores generally. According to the findings of multiple and binary logistic regression analyses, the model established with sub-dimensions of engagement explained 6.0% of student achievement and the second model in which individual characteristics were controlled explained 27.1% of student achievement. However, the model established with engagement sub-dimensions explained 23.3% of the odds of being satisfied with the university experience, while the second model in which individual characteristics were controlled explained 29.4%. Finally, the model established with engagement sub-dimensions explained 8.1% of the odds of pursuing postgraduate education, while the second model in which individual characteristics were controlled explained 15.6%. At the end of the research, various measures were recommended to researchers, practitioners (the institution) and policymakers based on the discussions and the results of the study.