Altı ay altı yaş arası çocuklarda iştahsızlık sıklığı ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The frequency of appetite loss and determination of affecting factors in children aged between six months and six years
- Tez No: 604909
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: İştah, yiyeceklere karşı duyulan bilinçli bir istek, iştahsızlık ise açlık hissini algılayamama, hiçbir besine karşı yeme isteği duymama, yeterli büyüme gelişme için alınması gereken besinlerin çeşitli nedenlerle reddi olarak tanımlanabilir. Bu çalışmanın amacı günümüzde giderek yaygınlaşmış bir sorun olan iştahsızlık probleminin sıklığını ve altta yatan nedenleri tanımlamaktır. Böylece çocuklarda iştahsızlığın neden olduğu büyüme gelişme geriliklerinin önüne geçmek mümkün olacaktır. Gereç ve Yöntem: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD.“Çocuk Sağlığı İzlem Polikliniği”,“Genel Pediatri”polikliniklerine kontrol amacıyla başvuran, daha önceden bilinen bir hastalığı olmayan altı ay altı yaş arası çocukların ebeveynlerinden, anket formunu doldurmayı kabul eden 800 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. İştahsızlık sıklığı %47 olarak kabul edilip yaklaşık %5'lik bir fark olacağı öngörülerek minimum örneklem büyüklüğü 784 olarak belirlendi. Katılımcılara demografik bilgiler ve beslenme alışkanlıklarını içeren anket soruları yöneltilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim and Background: Appetite can be defined as a conscious desire for food, whereas loss of appetite is defined as the inability to perceive hunger along with lack of desire to eat any food, and rejection of nutrients, essential for adequate growth and development, for various reasons. The aim of this study is to determine the prevalence of loss of appetite, which is an increasingly common problem, and describe the underlying causes. Thus, growth and developmental deficiencies resulting from loss of appetite among children can be prevented. Material and methods: This study was carried out in Gaziantep University, Faculty of Medicine, Department of Paediatrics. It was carried out on 800 healthy children aged 0-6 years those referring to the“General Pediatrics”and“Well-Child”outpatient clinics for routine health care visits who agreed to fill out questionnaire. The incidence of loss of appetite was assumed to be 47% and a difference of approximately 5% was predicted and the minimum sample size was decided as 784. The participants were surveyed about their demographic information and feeding habits.