Stock market prediction by combining stock price information and sentiment analysis
Hisse fiyat bilgisi ve duygu analizi kombinasyonu ile pay piyasasında fiyat tahmini
  1. Tez No: 604920
  2. Yazar: ADNAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL OKAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Pay piyasasındaki bir enstrümanın fiyatını tahmin etmek, oldukça değerli ve aynı zamanda oldukça zor makine öğrenme görevlerinden biridir. İnternet üzerinden veri toplamanın artmasıyla birlikte, veri bilim insanları tahminler için geçerli veri noktaları çıkarmayı hedeflemektedir. Ancak bu veri noktaları tek bir veri kaynağından elde edilir ve bu nedenle borsaya etki eden tüm noktaları kapsamaz. Borsa politik ve makroekonomik haberlere son derece duyarlıdır. Bu nedenle borsa kapanış fiyat hareketleri tahminini iyileştirmek için bu araştırmamızda piyasa ile ilgili tweet'lere ve öngörülen spesifik hisse senetlerine duygu analizi uyguladık. Bu bilgileri mevcut günlük niceliksel veri kümesiyle ilişkilendirerek borsa hareketlerini tahmin etmek için kullanıyoruz. Ayrıca SMAVG, MACD, RSI ve Sig gibi bazı teknik göstergeler kullanıyoruz. Elde edilen kümülatif veri seti, 2010 - 2018 arasındaki Borsa İstanbul fiyatlarından oluşan veriler üzerinde tekrarlayan bir sinir ağı modelinin eğitilmesi için kullanılmaktadır. Regresyon modelinin çıktıları kapanış fiyatının bir sonraki gün aşağı veya yukarı yönlü olup almayacağına karar vermek için kullanılmaktadır. Teknik analiz verilerinin girdi olarak kullanılması ile elde edilen modelin doğruluk değeri yüzde 56 olarak ölçülmüştür. Daha sonra twitter haberlerini pozitif, negatif ve tarafsız olarak sınıflandırdık ve bu değerleri modele entegre ettik. Kombine modelin doğruluğu yüzde 66'ya yükseltildi. Sonuçlar, hisse ve piyasa hakkında bilgi içeren duygu analizi çıktısının modele entegre edilmesinin, modelin doğruluğunu önemli ölçüde arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Predicting the stock market instrument price is a quite precious, at the same time pretty difficult machine learning task. With an increase of data collection through the internet, data scientists aim to extract valid data points for the estimations. However, these data points are usually obtained from one data source and thus may not cover all the factors affecting the stock market. The stock market is sensitive and highly depends on the political and macroeconomic environments. Therefore, to improve the prediction for stock market closing price movements, in this thesis, we apply sentiment analysis to the tweets related with the market and specific stock that is being predicted. We use this information to predict the stock market movements by correlating them with the existing daily quantative dataset. We also use some technical indicators such as SMAVG, MACD, RSI and Sig. The obtained cumulative dataset is used in training a recurrent neural network model on the data consisting of the Istanbul Stock Exchange prices of 2010 to 2018. The output of the regression model is used in prediction of the closing price movement in order to decide whether the closing price is up or down next day. Accuracy value of the model obtained using stock prices and technical analysis attributes as input was measured as 56 percent. Then, we classified twitter news as positive, negative and neutral and integrated these values into the model. The accuracy of the combined model was increased to 66 percent. The results shows the accuracy of the model significantly increases when sentiment analysis output that contains information about the stock and market is integrated into the model.