Çanakkale geleneksel koyunculuk işletmelerinde hayvan refahının değerlendirilmesi
Evaluation of animal welfare in Çanakkale traditional sheep facilities
  1. Tez No: 604919
  2. Yazar: KEMAL TÜREDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çanakkale Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği' ne üye, Tahirova ve Sakız Koyunun Halk Elinde Islahı Projelerinde yer alan 30 Tahirova ve 17 Sakız koyunu işletmelerinde yapılan bu araştırma hayvanları bireysel ve sürü bazında hayvan refahına yönelik bir bakış açısı ile yöreye şartlarına göre değerlendirilmesidir. Ezine ve Ayvacık ilçelerinde araştırmaya dahil işletmelerde önce işletme profillerine bakılmıştır. Sakız ve Tahirova sürülerinin barınak tiplerinin sırasıyla %55 ve % 66,7' si yarı açık barınaklardan oluşmaktadır. Bu ırkların ortalama laktasyon yaşı sırasıyla 3,7 ve 3,8'dir. Sakız ve Tahirova koyunlarının kondisyon skorları ortalaması sırasıyla 2,9 ve 3,1 olarak tespit edilmiştir. Koyunların özellikle kuru dönemde merada kalma süreleri sırası ile 13,4 ve 10,3 saat olarak tespit edilmiştir. İşletmelerdeki hayvanların sürü ve bireysel mizaçları puanlamaya tabi tutulmuştur. Araştırmada, sürü mizacı skorları açısından ırklar arasında bir farklılık tespit edilememiştir. Bu işletmeler için toplam mizaç puanları“-35 ile 46”arasında bir skorda değişmektedir. Skorlanan özellikler arası ilişkiler sürü mizacı, sürüdeki bazı sorunların tespitine yönelik grup gözlemleri ve elle muayene soncunda elde edilen parametrelerin hayvan refahının değerlendirilmesinde kullanılabileceğine ilişkin savı destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This research conducted in 30 Tahirova and 17 Sakiz sheep farms, which are members of Çanakkale Breeder Sheep Goat Breeders Association, Tahirova and Sakiz Sheep Breeding Projects in the Public Hands, is applied according to the conditions of the animals. In the Ezine and Ayvacık districts, the profiles of the enterprises were examined first. 55% and 66.7% of the shelter types of Sakiz and Tahirova herds are semi-open shelters, respectively. The average lactation age of these breeds was 3,7 and 3,8 respectively. The mean fitness scores of the Sakiz and Tahirova sheep were 2,9 and 3,1 respectively. The duration of sheep stay in the pasture especially in the dry period was determined as 13,4 and 10,3 hours, respectively. Animals in the farms were subjected to the scoring of herd and individual temperaments. In the study, there was no difference between breeds in terms of herd temperament scores. Total temperament scores for these enterprises ranged from“-35 to 46”. The relationships between the scored characteristics support the herd temperament, group observations for the detection of some problems in the herd and the argument that the parameters obtained as a result of manual examination can be used in the assessment of animal welfare.