Auteur kuram perspektifinden Selçuk Aydemir sineması analizi
Analysis of Selçuk Aydemir's films from the perspective of the auteur theory
- Tez No: 717567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sinema 1890'lı yılların sonunda Lumier Kardeşler tarafından kamera ve projektörün birlikte kullanılarak belgeleme ve eğlence aracı olarak keşfedilmiştir. Bu süreç içerisinde sinema bir iş kolu olmuş, eğlence endüstrisinde kendine yer bulmuştur. 1950'li yıllar sonunda Fransa'da mevcudiyetini sürdüren André Bazin öncülüğündeki bir kısım sanat yazarı ise“Fransız Yeni Dalgası”isimli bir akımın varlığından bahsetmişlerdir. Auteur kuram ise tam da bu bahisle ortaya çıkmıştır. Bu bahse konu Auteur yönetmen ölçütleri; özgün bir hikâye kurgulayarak, özgün hikayeler, diyaloglar, çekim teknikleri ile birlikte filmlerin bir bütünlük içinde olmasını hedeflemiştir. Yönetmenler, anlatıya esas dışavurumcu bir yaklaşımla karşıtlıklar üzerinde durabilmek amacıyla sinema tekniğinin sunduğu imkanlardan da yararlanarak, kendi sinema dilini oluşturmak istemişlerdir. Ülkemizde ise sinema Fuat Özkınay'ın 1914 yılında çekmiş olduğu Ayestefanos'ta Rum Abidesinin Yıkılışı filmi ile başlamıştır. Sonrasında bu serüven tiyatro kökenli sanatçıların öncülük etmesiyle devam etmiştir. 1960 ile 1975 yılları arasında da Türk Sineması üretim adına altın çağını yaşamıştır. Bu çalışma, esasında 2000'li yıllar sonunda Türk Güldürü Sinemasında etkin rol oynayan yönetmen ve senarist Selçuk Aydemir'in filmleri auteur kuram çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma sonucunda Selçuk Aydemir'in bir kitle iletişim ve eğlence aracı olan sinemayı karakter oluşumu, görsel dili, müzik kullanımı ve taşra kültürüyle auteur kurama bağlı kalarak yaptığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema was discovered by the Lumiere Brothers towards the end of the 1890s as a way of documentation and entertainment via combining a camera and a projector. In this process, cinema became a field of operation and established a position in the entertainment business Some art writers, led by André Bazin, who remained in France towards the end of the 1950s, referred to the existence of a“French New Wave”movement. At this very stage, the Auteur theory emerged. The criteria of an Auteur director has been aimed to construct an original story on a unified movie with unique scenarios, dialogues and shooting techniques. The directors intended to develop their own cinematic language by utilizing the opportunities provided by the cinematic technique, which may focus on contrasts while still being expressive in nature. In our country, on the other hand, the beginning of the cinema was marked by Fuat Özkınay's movie: The Destruction of Russian Monumental at Ayestefanos (Ayestefanos'ta Rum Abidesinin Yıkılışı) in 1914. Afterwards, this journey continued with the pioneering of theatre-based artists. Turkish Cinema reached its pinnacle of production between 1960 and 1975. In this research, the films of Selçuk Aydemir, a director and screenwriter who was active in Turkish Comedy Cinema at the end of the 2000s, were investigated using Auteur Theory. As a result of the study, it was discovered that Selçuk Aydemir developed cinema, which is a type of mass communication and entertainment, by adhering to the Auteur Theory in terms of character development, visual language, musical usage, and provincial culture.