Okul öncesi eğitimi alan sığınmacı çocukların eğitim süreçleri ve yaşanan sorunlara yönelik nitel bir değerlendirme
Assessment of the education process of refugee children in preschool and kindergarten education
- Tez No: 604979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Son yıllarda Orta Doğu ülkelerinde yaşanan iç karışıklılarla birlikte özellikle sınır komşumuz olan Suriye'den kitlesel göçler gerçekleşmiştir. Bu yapılan göçlerin ülkemize siyasi, ekonomik ve toplumsal olarak yansımasının yanı sıra mevcut eğitim sisteminde de sorunları gündeme getirmiştir. Bu araştırmanın amacı, okul öncesinde sığınmacı çocukların eğitim süreci, eğitim sürecine katılımları ve bu süreçte yaşanan sorunlarıbelirlemektir. Araştırma temel nitel araştırma yöntemi ile desenlenmiş olup; veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve gözlem yapılarak toplanmıştır. Sınıfında sığınmacı öğrenci bulunan beş öğretmen, dört okul yöneticisi, dokuz sığınmacı veli ile görüşme yapılmıştır ve 10 sığınmacı çocuk, sınıf ve okul ortamında gözlemlenmiştir. Veriler içerik analizi tekniklerinden tümevarımcı analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda okul öncesinde sığınmacı çocukların eğitim sürecinde yaşanan sorunların başında dil sorunu ve iletişim sorunu olduğu tespit edilmiştir. Çocukların uyumunda, çocukların mizaç özelliklerinin önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer bir sorun ise kültürel farklılık olmuştur. Ayrıca Türkiyeli velilerin ve eğitimcilerin önyargılarının sığınmacı çocuklar ve aileleriyle kurulan iletişimi olumsuz etkilediği görülmüştür. Okul öncesi eğitiminin sığınmacı çocukların dil edinimi, kültürel uyumun kolaylaşması ve ilkokula hazırlıkta önemli rol oynadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there have been mass emigration, especially from our neighbor Syria, along with the internal confusion in Middle Eastern countries. In addition to the political, economic and social reflection of these migrations to our country, it also brought up the problems in the current education system. The aim of this study is to determine the pre-school asylum seekers' educational process, their participation in the educational process and the problems experienced during this process. The research was designed with basic qualitative research method; The data were collected by semi-structured interview technique and observation. Five asylum-seeker students, four school administrators, nine asylum-seeking parents were interviewed and 10 asylum-seekers were observed in the classroom and school environment. Data were analyzed using inductive analysis, one of the content analysis techniques. As a result of the study, it was determined that the main problems encountered during the education process of asylum seeker children were language and communication problems. Another problem was cultural difference. It has also been shown to Turkish parents and educators prejudices of asylum-seeking children and their families established communication negatively. Preschool education has been shown to play an important role in the language acquisition of asylum seekers, facilitating cultural adaptation and preparation for primary school.