Boşanmanın hukuki sonuçlarına ilişkin uyuşmazlıklarda arabuluculuk
The mediation in disputes concerning the legal consequences of divorce
- Tez No: 604996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TURAN BAŞARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Uyuşmazlıkların çözümünde yargı yoluna başvurulması uzun, masraflı ve yıpratıcı bir süreci de beraberinde getirdiğinden son dönemde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine olan eğilim artmıştır. Arabuluculuk bu yöntemlerden en fazla tercih edilenidir. Uyuşmazlığın taraflarının konuşmak ve müzakerelerde bulunmak amacıyla, tarafsız ve bağımsız konumdaki üçüncü kişi olan arabulucunun katılımıyla bir araya gelerek çözüm üretmeye çalıştıkları süreci ifade eden arabuluculuk, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu kapsamında tarafların üzerinde serbestçe tasarrufta bulunabilecekleri özel hukuk uyuşmazlıklarında uygulanabilir. Aile hukukuna ilişkin uyuşmazlıkların büyük bir bölümü kamu düzenine ilişkin olup tarafların üzerinde serbestçe tasarrufu mümkün değildir. Boşanma da bu tür aile hukuku uyuşmazlıklarındandır. Arabuluculuğun boşanma ve sonrasındaki uyuşmazlıklarda uygulanması, boşanan eşler arasındaki iletişimin yapılandırılması, kişisel ilişkilerin devamı ve ortak çocukların sağlıklı bir ortamda yetiştirilmesi bakımından önem arz etmektedir. Bu çalışmada arabuluculuk kavramı ve Türk Hukukunda arabuluculuk hakkında bilgi verildikten sonra, arabuluculuğun boşanmanın hukuki sonuçlarına ilişkin uyuşmazlıklarda uygulanabilirliği inceleme konusu yapılmıştır. Boşanmanın hukuki sonuçları eşler ve çocuklar bakımından kişisel ve mali sonuçlar olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The tendency of alternative dispute resolution methods has increased recently as going to law in the settlement of disputes leads to a long, expensive and disruptive process. Mediation is the most preferred one of these methods. Mediation referring to the process that the partners of the dispute try to bring a matter to a solution by coming together with the participation of the mediator, importial and independent stranger, for the purpose of talking and negotiating may be applied in private legal disputes on which the partners may freely dispose within the context of mediation law in legal disputes. A large part of the disputes concerning family law is related to the public order and it is not possible to freely dispose on the partners. Divorce is also one of such family law disputes. The implementation of mediation in divorce and post-divorce disputes has importance in terms of configuration the communication between divorced spouses, maintaining personal relationships and raising common children in a healthy environment. In this study, after giving information about the concept of mediation in Turkish law, the applicability of mediation in disputes related to the legal consequences of divorce is examined. The legal consequences of divorce are considered as personal and financial consequences for spouses and children.