Bitlis yöresinden derlenen atasözü ve deyimlerin tematik açıdan sınıflandırılması
Classifying of the proverbs and idioms in terms of thematic which are compiled from Bitlis region
- Tez No: 604997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmada Bitlis yöresinde kullanılan atasözleri ve deyimler tematik açıdan incelenmiştir. Bu sözlü kültür unsurları halk ağzından derlendiği şekliyle yazıya geçirilmiştir. Çalışma Giriş ve İnceleme olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Bitlis şehrinin tarihiyle ilgili bilgiler verilmiştir. İnceleme bölümünde ise atasözleri ve deyimler ile ilgili kaynaklara da başvurularak genel itibarı ile bilgi verilip derlenen atasözleri ve deyimler hem transkriptleri ile hem de anlamları ile birlikte aktarılmıştır. Bu malzemeler farklı kaynaklarda bulunma durumuna göre karşılaştırması yapılarak tablolaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study proverbs and idioms used in the Bitlis region have been investigated in terms of thematic. These cultural components have been written down as they compiled from the local dialect. This study consists of two parts. In the first part, general information about the history of Bitlis has been given by using the sources related to proverbs and idioms. Compiled proverbs and idioms have been given with both transcripts and meanings. In the second part, proverbs and idioms have been classified in terms of thematic. Unknown words originated from phonetic differences and using foreign words have been given in this part by creating a dictionary.