Serbest akımlı sulama sistemlerindeki borulu düşülerin orifis olarak çalıştırılmasının planlanması
Planning of pipe drop structures which used as orifice in free-flov irrigation system
  1. Tez No: 6050
  2. Yazar: AHMET BİLGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
SERBEST AKIMLI SULAMA SİSTEMLERİNDEKİ BORÜLÜ DÜŞÜLERÎN ORÎFİS OLARAK ÇALIŞTIRILMASININ PLANLANMASI {Yüksek Lisans Tezi) Ahmet BÎLGÎL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 __ ÖZ Bu çalışmada ülkemizdeki Devlet Su işleri Genel Müdürlüğünce kullanılan borulu düşü yapısının memba ve man- sap su kotu farkları, düşü yapılarını or if is gibi çalış tırarak metreden daha fazla tutulmuştur. Ayrıca Q = 3 nrVsn'den fazla debide su iletiminin teorik incelemesi yapılmıştır. Or if is gibi çalışan borulu düşüler, sulama teşkilatlarınca sifon ve düşü yapılarında kullanılan e- lemanlardan projelenmiştir. Sulama alanının topografik yapısına göre, orifis düşü yapısının giriş ve çıkış su yüzeyi kot farklarında sınırlama yapılmamıştır. Düşü yapılarında memba ve mansap su yüzeyleri arasındaki kot farkı ile oluşacak kinetik enerji arasında pozitif bir ilişki vardır. Kot farkı arttıkça kinetik enerji de art maktadır. Bu çalışmada getirilen yeni bir.yaklaşımla düşü yapısı, orifis gibi çalıştırılarak kinetik enerjinin sadece çıkış yapısında etkili olması sağlanmıştır. III
Özet (Çeviri)
PLANNING OF PIPE DROP STRUCTURES WHICH USED AS ORÎFÎCE IN FREE -FLOW IRRIGATION SYSTEMS (M. Sc. Thesis) Ahmet BÎLGÎL GAST UNIVERSITY INSTITURE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT In this study, code differences of inlets and outlets of pipe drop structures, which is used by state Water Affairs General Directorate, were kept larger than 4,5 m. by setting the pipe drop structure as an orifice. Additi onally tiheoretical analyse of rate of flow higher than 3 Q = 3 m /sn were made. Items which taken into considera tion in the project, were selected among the items used in pipe drop structures working as an orifice. Any li mitation in bed drop were not be made according to the topografic structure of the watering area. Suitability of pipe drop strucutures there is a close ralationship between the code differences of inlets and outlets. When the code differences increase, kinetic energy also increase and this situation increases the destruction along the pipe drop structures too. This increase in the destruction is eleminated by using the pipe drop structure as an orifice. So efficiency of the kinetic energy at only outlet of the system were secured. IV