Vezîr-i a'zamın diplomatik yetkileri
Diplomatic powers of the grand vizier's
- Tez No: 605003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM PARLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu tezin temel amacı; Osmanlı Devleti içerisinde padişahtan sonra en önemli makamı işgal eden ve en yetkili kişi vasfına sahip olan vezîr-i a'zamın yabancı devletler ile olan diplomatik münasebetlerde ne derece etkin rol oynadığı ve bu ilişkilerde üstlendiği fonksiyonunun ortaya konulmasıdır. Çalışma içerisinde Osmanlı Devleti'nin yabancı devletler ile olan ilişkileri diplomatik açıdan değerlendirilerek bir bütün olarak ele alınmış ve devletin kuruluşundan bu yana bir temel oluşturması için verilen diplomasi anlayışı XVI. ve XVII. yüzyıla ağırlık verilerek ayrıntılı bir şekilde aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde; Osmanlı Devleti'nden önce kurulan Türk-İslâm devletlerinde ve sonrasında ise Osmanlı Devleti'nde bulunan vezâret kurumuna konuya temel teşkil etmesi açısından yer verilmiştir. İkinci bölümde tezimizin konusunu oluşturan vezîr-i a'zamın diplomatik yetkilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla Osmanlı Devleti'nin tarihsel ve dönemsel olarak ortaya çıkan koşullar doğrultusunda değişen diplomasi anlayışları ele alınmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde tezimizin esas konusunu oluşturan vezîr-i a'zamın diplomatik yetkileri, yabancı devletler ile diplomatik müzakerelerin hangi yollarla yapıldığına, vezîr-i a'zamın diplomatik yetkilerini nasıl kullandığına değinildiği gibi, vezîr-i a'zamın diplomatik yetkilerini kullanırken kendisine yardımcı olan görevlilerden bahsedilmiştir. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise; XVI. ve XVII. yüzyıllarda ön plana çıkmış olan bazı vezîr-i a'zamlardan örnekler verilerek vezîr-i a'zamın diplomatik ilişkilerdeki rolü değişen koşullar doğrultusunda tarihsel ve dönemsel bağlamda gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis; After the sultan in the Ottoman Empire occupied the most important authority and the most authoritative person of the status of the Grand Vizier diplomatic relations with foreign states played an active role in this relationship is to reveal. In our study, the relations of the Ottoman Empire with foreign states were evaluated in a diplomatic perspective as a whole and the understanding of diplomacy given to the foundation of the state since the establishment of the XVI. and XVII. century is given in detail to give weight. İn the first part of our study, ın the Turkısh-Islamic states established before the Ottoman Empire and afterwards, the vizier institution in the Ottoman State was given a place to form the basis of the subject. In the second part, in order to provide a better understanding of the diplomatic powers of the Grand Vizier, which is the subject of our thesis, it is tried to deal with the changing understanding of the diplomacy of the Ottoman Empire in line with the historical and periodical conditions. In the third part, the diplomatic powers of the Grand Vizier, which the is main subject of our thesis, how the diplomatic negotiations with foreign states are held, how the Grand Vizier uses diplomatic powers and assistants in using the grand vizier's diplomatic powers and mentioned. In the last section, the fourth section; XVI. and XVII. the role of the grand vizier in diplomatic relations has been tried to revealed in historical and periodical contextin line with the changing conditions.