İcra mahkemesi kararlarına karşı istinaf kanun yolu
Examination of the course of appeal law against the decisions of the enforcement courts
- Tez No: 605008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE KURT KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İstinaf kanun yolu incelemesini yapan bölge adliye mahkemeleri, tüm yurtta 20 Temmuz 2016 tarihinden itibaren faaliyete geçmiştir. Cumhuriyet döneminden beri faal olmayan ve faaliyete geçmesi için uzun süre beklenilen bu mahkemelerin uyguladığı yeni kanun yolu Türk hukuk sisteminde var olan çoğu kökleşmiş kuralları ve alışkanlıkları değiştirmiştir. Bölge adliye mahkemelerinin uygulayacağı kanun yoluna ilişkin kurallar Hukuk Muhakemeleri Kanununda detaylıca düzenlenmiş olsa da, özel mahkemeler nezdinde de kendi kanunlarında istinaf kanun yoluna ilişkin hükümler getirilmiştir. Özel mahkemeler içerisinde icra mahkemeleri, kendine has yargılaması ve kararlarının niteliği ile öne çıkmaktadır. Bu sebeple İcra ve İflas Kanunu istinaf kanun yolu incelemesinde icra mahkemelerine özgü kanun maddeleri getirmiştir. Hem yeni uygulanmaya başlanan istinaf kanun yolu incelemesi; hem de icra mahkemelerinin kendine has yargılaması ve istinaf kanun yolu incelemesi için getirilen özel maddelerinin bir bütün olarak incelenmesi, çalışmanın ana hatlarını oluşturmaktadır. İstinaf kanun yolu incelemesine ilişkin Hukuk Muhakemeleri Kanunu hükümleri bölge adliye mahkemelerince yeni uygulanmaya başlanması buna rağmen maddelerde birden fazla değişik yapılması karşısında, çalışmamızda bu konularda icra mahkemesi kararlarına uygun düştüğü ölçüde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Regional Administrative Courts, which carried out the examination of the course of appeal law, became operational on 20 July 2016 throughout the country. The new course of the law of these courts, which have not been in operation since the Republican era and is expected to take effect for a long time, has changed many of the established rules and habits existing in the Turkish legal system. Although the rules regarding the course of law to be applied by the Regional Administrative Courts are regulated in detail in the Code of Civil Procedure, the provisions of the course of appeal law are brought before the special courts in their own laws. Among the special courts, the Enforcement Courts stand out with the quality of their own judgments and decisions. For this reason, the Code of Enforcement and Bankruptcy has brought articles of law peculiar to the Enforcement Courts in the examination of the course of appeal law. Both the newly introduced course of appeal law; as well as the examination of the Enforcement Courts own trials and specific articles brought for the trial of the courts of appeal law, as a whole constitute the main lines of the study. Although the provisions of the Code of Civil Procedure regarding the review of the course of appeal law are newly operate in practice by the Regional Administrative Courts, despite the fact that more than one amendment was made in the articles, our study tried to be explained to the extent that it complies with the decisions of the Enforcement Courts.