İcra mahkemesi kararlarına karşı istinaf kanun yolu
First-degree appeal against the desicions of enforcement courts
- Tez No: 710947
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ÖZMUMCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
İcra mahkemeleri, tek hâkimli özel mahkemeler olup icra mahkemesine ilişkin hükümler İcra ve İflas Kanunu'nda yer almaktadır. İcra mahkemelerinin kararlarına karşı doğrudan başvurulabilecek kanun yolu istinaf kanun yoludur. Ancak bu mahkemelerin kararlarının tamamına karşı istinaf yoluna başvurmak mümkün değildir. İstinafa ilişkin düzenlemelerden önceki sistemde bu mahkemelerin bazı kararlarına karşı temyiz yoluna başvurulabiliyordu. Aleyhine temyiz yoluna başvurulabilmesi mümkün kararlar İcra ve İflâs Kanunu'nda sınırlı olarak sayılmıştı. Yeni düzenlemede ise istinaf kanun yoluna başvurulabilmesi kural, istinaf yoluna başvurulamaması istisna olarak kabul edilmiştir. Bu hususun yanı sıra, istinaf aşamasında uygulanacak birçok özel hükme de İcra ve İflâs Kanunu'nda yer verilmiştir. İcra mahkemelerinin kararlarına karşı istinaf kanun yoluna başvurulurken ve bu mahkemelerin kararlarına karşı istinaf incelemesi yapılırken, İcra ve İflas Kanunu'nda yer alan özel hükümleri dikkate almak gerekmektedir. Özel hüküm bulunmayan hâllerde ise niteliğine uygun düştüğü ölçüde Hukuk Muhakemeleri Kanunu hükümleri uygulanacaktır. Üç ana bölümden oluşan çalışmamızda, icra mahkemesinin verdiği kararlara karşı istinaf kanun yoluna başvurulması ve bu başvurunun incelenmesi hususlarında, İcra ve İflas Kanunu'ndaki özel hükümler, öğretideki görüşler ve içtihatlar ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Enforcement courts are special courts with a single judge and provisions regarding these courts are included in the Enforcement and Bankruptcy Law. The legal remedy that can be applied against the decisions of the enforcement courts is the first-degree appeal. However, it is not possible to appeal against all of the decisions of these courts. During the times of two-level judicial system in Turkish law, some decisions of these courts could be appealed. The decisions that could be appealed against were limited in the Enforcement and Bankruptcy Law. In the new regulation, the appeal is the rule and not applying to appeal is the exception. In addition to this issue, many special provisions to be applied during the appeal phase are also included in the Execution and Bankruptcy Law. It is necessary to take into account the special provisions of the Enforcement and Bankruptcy Law when applying for a legal remedy against the decisions of the enforcement courts and when conducting an appeal examination against the decisions of these courts. In cases where there are no special provisions, Civil Procedure Law will be applied. In our study, which consists of three main parts, the special provisions in the Enforcement and Bankruptcy Law are discussed in the light of doctrine and the jurisprudence regarding the application of appeal against the decisions of the enforcement courts and the examination of this application.