Production and characterization of CaP coatings on metallic implants by electrophoretic deposition
Metalik implantlar üzerine CaP kaplamaların elektroforetik çöktürme yöntemi ile üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 605029
  2. Yazar: UTKU TİRİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL BİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Bioengineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Titanyum ve Titanyum esaslı alaşımlar yük taşıyıcı implant uygulamalarında tercih edilmektedir ve titanyumun yüzey özellikleri implant tasarımında kullanılan önemli değişkenlerden biridir. Titanyumun yüzey modifikasyonu, medikal uygulamalarda spesifik ihtiyaçları karşılamak amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada Titanyum alaşımı altlıklara yüzey modifikasyon işlemi elektroforetik biriktirme yöntemi ile uygulanmıştır. Kalsiyum fosfat kaplamalar için, plazma sprey, biyomimetik çöktürme, sol-jel, elektrokimyasal çöktürme ve elektoforetik biriktirme gibi birçok yöntem kullanılmıştır. Elektroforetik biriktirme düşük işlem sıcaklığı, gözenekli yada karmaşık yapıdaki altlıklara çöktürme imkanı sağlaması, düşük maliyeti ve kaplama kalınlığının kolay kontrolü gibi birçok avantaja sahiptir. Buna karşın Kalsiyum fosfat tozlarının süspansiyon içerisinde aglomera olması, elektroforetik çöktürme yönteminde kullanılan süspansiyonun özelliklerini ve kaplamaların morfolojisini olumsuz etkilemektedir. Çalışmanın amacı dispersant türüne bağlı olarak üretilmiş olan kalsiyum fosfat kaplamaların yapısal ve morfolojik özelliklerinin incelenmesidir. Kalsiyum fosfat partiküllerin tane boyut dağılmı ve zeta potansiyeli değerleri zeta-sizer cihazıyla belirlenmiştir. Kalsiyum fosfat kaplamaların faz analizleri, kimyasal ve morfolojik karakterizasyonları ise sırasıyla X-ışını difraksiyonu, fourier kızılötesi spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskobu kullanarak belirlenmiştir. Kalsiyum fosfat kaplamaların korozyon davranışları elektrokimyasal teknikler kullanılarak beirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Titanium and its alloys are choosed metals for load resistant biomaterials and the features of Titanium is significant variable in medical form. Surface alteration are broadly used to regulate the features of titanium surface to the special needs of the medicinal operations. Several Calcium Phosphate coating method has been used as plasma spray, biomimetic deposition, sol-gel, electrochemical deposition and electrophoretic deposition. The electrophoretic deposition coating technique has a different of advantages for instance process at low temperature, ability to coati on spongy or complex shape of implant, low cost and easiness of coating dimension control. However, agglomeration of Calcium Phosphate powder in suspension adversely affect the morphology of the coating. In this study surface modification was performed on Titanium alloy plates (substrates) by electrophoretic deposition (EPD) method. The aim of the study is to research the effect of type of dispersant on structure and morphology of produced Calcium Phosphate coatings. The size distribution and zeta potential of the Calcium Phosphate particles in suspension were determined by a zeta-sizer. Phase analysis, chemical characterizations and morphological characterizations of the Calcium phosphate depositions were determined by using X-ray Diffraction (XRD), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Scanning Electron Microscope (SEM), respectively. The corrosion behavior of the CaP coatings were determined by a electrochemical characterization method.