SHS yöntemi ile Ni₃Al sentezi ve sentezleme sırasında Cu yüzeyine kaplanmasının incelenmesi
Investigation of Ni₃Al synthesis by SHS and its simultaneous coating on Cu
  1. Tez No: 605059
  2. Yazar: OSMAN KİZİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN EVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gelişen ve dönüşen dünyada insanoğlunun ihtiyaçları ve beklentileri teknolojik gelişmelerle paralel olarak sürekli olarak değişmekte ve yenilenmektedir. Malzeme Bilimi de bu teknolojik gelişmelerde önemli bir yer tutmaktadır. Bu tezde kendiliğinden ilerleyebilen yanma sentezi (SHS) yöntemiyle Ni₃Al intermetaliğinin oluşturulması ve aynı zamanda bakırın yüzeyine kaplanması çalışılmıştır. Ortasında Cu, yüzeyinde Ni-Al olan numuneler üretilmiştir. Sonrasında bu numuneler 600, 800 ve 1000°C sıcaklıklarda SHS işlemine tabi tutulmuştur. Bu sayede sıcaklığın etkisiyle Ni-Al tozları Ni₃Al intermetaliğine dönüşürken hem Cu'nun yüzeyine kaplanmış hem de Cu'nun sinterlenmesi gerçekleşmiştir. Bu oluşumları inceleyebilmek adına SHS atmosferi değiştirilmiştir. Atmosfer olarak hava, azot, argon gazları kullanılmıştır. Oluşturulan numuneler metalografik işlemlere tabi tutularak sertlik değerleri ve mikroyapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the developing and transforming world, the needs and expectations of human beings are constantly changing and renewed in parallel with technological developments. Materials Science has an important place in these technological developments. In this thesis, Ni₃Al intermetallic was formed by the method of self-propagating high-temperature synthesis (SHS) and coated on the copper surface at the same time. Samples, which are Cu in the core and Ni-Al on the surface, were produced. After that, SHS method was applied to the samples at 600, 800 and 1000⁰C. In this way, while Ni-Al powders were transformed into Ni₃Al intermetallic with the effect of temperature, the surface of Cu was coated with Ni₃Al. Also, sintering of Cu was realized. In order to examine these formations, SHS atmosphere was changed. Air, nitrogen and argon were used as atmospheres. After formed samples were applied metallographic process, hardness and microstructure of the samples were investigated by using the Vickers hardness test.