Metallerarası bileşik esaslı yerinde oluşan borür takviyeli kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of insitu boride reinforced composites based on intermetallic compounds
- Tez No: 936069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE ÖZTÜRK KÖRPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yanma sentezi kolaylığı, ucuzluğu ve hızlı gerçekleşmesi nedeniyle çeşitli malzeme gruplarının üretiminde göz önünde olan bir sentezdir. Self Propagating High Temperature Synthesis olarak bilinen Kendiliğinden İlerleyen Yanma Sentezi ise ekzotermik doğası ve kendi kendini ateşleyerek devam etmesinden dolayı sık tercih edilen bir yöntemdir. Bu bağlamda bu üretim metodu ileri teknolojik malzemelerin elde edilmesinde kullanılmaktadır. Savunma, havacılık ve uzay endüstrisinde daha yüksek sıcaklıklarda çalışan ve optimum özellikler gösteren metallerarası bileşikler tercih edilmektedir. Demir alüminid (Fe3Al), nikel alüminid (Ni3Al) ve titanyum alüminid (Ti3Al) tercih edilen metallerarası bileşiklerden sadece birkaçıdır. Bu bileşiklerin TiB2 gibi ileri teknolojik seramikleri eklenerek dezavantajları giderilmek ve kullanım alanları büyütülmek istenmektedir. Tez kapsamında SHS (Kendiliğinden İlerleyen Yüksek Sıcaklık Sentezi) yöntemiyle alüminid (Fe₃Al, Ni₃Al, Ti₃Al) matrisli ve TiB₂ seramik takviyeli metal matrisli kompozitlerin (MMK) üretimi incelenmiştir. Fe, Ni, Ti, Al ve amorf B tozları, 635 MPa ve 847 MPa'lık başlangıç presleme basınçlarında karıştırılarak şekillendirilmiştir. Mikroyapı incelemeleri, optik mikroskop (OM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM/EDS) kullanılarak yapılmış, X-ışını difraktometresi (XRD) ile faz oluşumları ve kristal yapılar detaylı bir şekilde karakterize edilmiştir. Vickers mikrosertlik testi ile sertlik ölçümleri gerçekleştirilmiş ve farklı kompozitlerin mekanik özellikleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, 500°C, 900°C ve 1000°C'de yapılan izotermal oksidasyon testleri ile oksidasyon davranışları değerlendirilmiştir. Fe₃Al-TiB₂ ve Ni₃Al-TiB₂ kompozitleri sırasıyla 618 HV ve 957 HV sertlik değerlerine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Combustion synthesis is a synthesis that is prominent in the production of various material groups due to its ease, cheapness and rapid realization. Self-Propagating High Temperature Synthesis, known as Spontaneous Combustion Synthesis, is a frequently preferred method due to its exothermic nature and self-ignition. In this context, this production method is used to obtain advanced technological materials. Intermetallic compounds that operate at higher temperatures and show optimum properties are preferred in the defense, aviation and space industries. Iron aluminide (Fe3Al), nickel aluminide (Ni3Al) and titanium aluminide (Ti3Al) are just a few of the preferred intermetallic compounds. It is desired to eliminate the disadvantages of these compounds by adding advanced technological ceramics such as TiB2 and to expand their areas of use. Within the scope of the thesis, the production of aluminide (Fe₃Al, Ni₃Al, Ti₃Al) matrix and TiB₂ ceramic reinforced metal matrix composites (MMC) by SHS (Self-Progressive High Temperature Synthesis) method was investigated. Fe, Ni, Ti, Al and amorphous B powders were mixed and shaped at initial pressing pressures of 635 MPa and 847 MPa. Microstructure examinations were carried out using optical microscope (OM) and scanning electron microscope (SEM/EDS), phase formations and crystal structures were characterized in detail by X-ray diffractometer (XRD). Hardness measurements were carried out with Vickers microhardness test and mechanical properties of different composites were compared. In addition, oxidation behaviors were evaluated by isothermal oxidation tests performed at 500°C, 900°C and 1000°C. Fe₃Al-TiB₂ and Ni₃Al-TiB₂ composites reached 618 HV and 957 HV hardness values, respectively.