Prioritizing use cases for development of mobile apps using ahp: a case study in to-do list apps
Ahp kullanılarak mobil uygulamaların geliştirilmesi için kullanım durumlarını önceliklendirme: yapılacaklar listesi uygulamalarında bir vaka çalışması
- Tez No: 605080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT PEKER, PROF. DR. ALİ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Mobil uygulamaların kullanım yoğunluğu, iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi ile bağlantılı olarak önemli ölçüde artmıştır. Her gün pek çok farklı Yapılacaklar listesi uygulaması mobil uygulama pazarlarına yüklenmektedir. Ancak, uygulamaların rekabetçi kalması ve bu pazarlarda hayatta kalması çok zordur. Mobil uygulama pazarındaki başarı faktörlerinden biri mobil uygulamaların işlevselliğidir. Uygulamanın işlevlerini doğru tanımlamak, mobil uygulama geliştiricileri tarafından pazar gücünü etkiler. Böylece, bu çalışma mobil uygulamaların işlevlerine öncelik vermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, mobil uygulamaların geliştirilmesine yönelik kullanım durumlarını değerlendirmek için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) kullanılır. Yapılacaklar listesi uygulamalarında uygulanan durum incelemesinin sonuçları, AHP'nin mobil uygulamalardaki gereksinimlerin önemini belirlemek için etkili bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The intensity of use of mobile applications has increased significantly with the rapid development of communication technologies. Every day many different types of To-Do apps are uploaded to mobile application markets. However, it is very difficult for the apps to stay competitive and survive in these marketplaces. One of the success factors in the mobile application market is the functionality of mobile applications. Identifying the functions of the application is very important for mobile application developers. In this manner, this study aims to prioritize to the functionalities of mobile apps. For this purpose, Analytic Hierarchy Process (AHP) is used to assess the use cases for the development of mobile apps. The results of case study applied in to-do list apps show that AHP can be used as an efficient tool to determine the importance of the requirements in mobile apps.