Mısır yetiştiriciliğinde bazı çeşitlerin F1 ve F2 kademesindeki tohumlarının verim ve verim unsurları yönünden karşılaştırılması
The comparison of F1 and F2 seeds of some maize cultivars for yield and yield components in maize growing
- Tez No: 605079
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırma F1 ve F2 kademelerinde yetiştirilen mısırların iki kademe arasında yeşil ot ve tane verimi ile verim unsurları yönünden farkları belirlemek için yapılmıştır. Deneme, 3 yinelemeleri olarak tesadüf blokları deneme planına göre yürütülmüştür. 2014 yılı yazlık ana ürün yetiştirme sezonunda yürütülen denemede, parseller 5 metre uzunluğunda 6 ekim sırasından oluşturulmuştur. Her bir parselin iki sırası yeşil ot, iki sırası ise tane verimi ve verim unsurları amacıyla hasat edilmiştir. Araştırmada, incelenen özelliklerin çoğunda bazı çeşitlerin F1 ve F2 kademeleri arasında önemli farklılıklar gözlenmemiştir. Bazı çeşitlerin silaj amacıyla, bazı çeşitlerin ise tane üretimi amacıyla F2 kademelerinin kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the differences between yield and yield components between two stages by growing corn seeds in F1 and F2 generations. In the experiment carried out in 2014 summer main crop growing season with 3 replications according to randomized block experiment design, each parcel consisted of 6 rows of 5 meters in length. Two rows of each plot were harvested for green grass and two rows for grain yield and yield. In the study, in most of the investigated properties, no significant differences were observed between F1 and F2 levels of some cultivars. It was determined that some cultivars can be used for silage and some cultivars can be used for grain production.