Binek otomobillerde kullanılan el fren kumanda tellerinde verimliliğe etki eden parametrelerin incelenmesi
Investigation of the parameters affecting efficiency in hand brake control wires in a car
  1. Tez No: 605086
  2. Yazar: SAMET REÇEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Otomobil başta olmak üzere genel olarak motorlu kara araçlarının düzeninde mekanik alana giren fren sistemlerinin önemli bir kolu olan el freni düzeneği özellikle araç güvenliği ve park etme konusunda çok önemli bir görev üstlenir. El freni çekildiği zaman çelik bir tel aracılığı ile frenlerin sıkışarak aracı hareket ettirmemeye çalışması mantığı ile bu düzenek çalışır. Bu çalışmada, el fren teli kumanda mekanizmasını meydana getiren başlıca bileşenler ve bu bileşenlerin sistem verimine etkileri incelenmiştir. Kılıf yapısı başta olmak üzere, tüp ve yağ bileşen farklılıklarının kuvvet verimine, tel esnekliğine ve sürtünme kuvvetine etkilerinin belirlenebilmesi amacıyla bir test matris oluşturulmuş ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile birlikte mekanik el fren tellerine sahip binek otomobillerde el fren teli tasarlamak ve geliştirmek için, ürün geliştirme sürecine hızlıca dahil edilebilecek tasarım girdileri elde edilmiştir. Düşük kablo verimliliğinden kaynaklanan performans sorunlarına sahip el fren sistemi tasarımlarının iyileştirilmesine yön verebilecek sonuçlar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The parking brake system, which is an important arm of the brake systems entering the mechanical field in the arrangement of motor vehicles in general, especially in automobiles, plays a very important role especially in vehicle safety and parking. When the parking brake is applied, this mechanism operates with the logic that the brakes try not to move the vehicle by means of a steel wire. In this study, the main components of hand brake control mechanism and their effects on system efficiency were investigated. In order to determine the effect of tube and oil component differences on the force efficiency, cable flexibility and friction force, especially the sheath structure, a test matrix was formed and the results were evaluated comparatively. With this study, design inputs were obtained which could be included in product development process in order to design and develop hand brake wire in passenger cars with mechanical hand brake wires. Consequences have been drawn that can lead to improved hand brake system designs with performance problems due to low cable efficiency.