Rebalancing in assembly lines
Montaj hatlarında yeniden dengeleme
  1. Tez No: 605085
  2. Yazar: UTKU GİRİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Montaj hattı dengeleme problemi en önemli ve iyi bilinen yöneylem araştırması problemlerinden biridir. Değişen koşullar nedeniyle mevcut hat dengesi uzun süre en verimli durumda kalamayabilir. Bir veya birden fazla iş istasyonunda yaşanabilecek bozulmalar, mevcut dengenin verimsizleşmesine hatta olursuz hale gelmesine neden olabilir. Bu çalışmada, montaj hattında yaşanan bozulmalardan sonra iş yükü dağılımını (verimlilik ölçümü) ve başlangıç ve son durumlarda aynı iş istasyonuna atanmayan işlerin toplam yer değiştirme miktarını (kararlılık ölçümü) göz önüne alarak montaj hattını yeniden dengelemeyi amaçlıyoruz. Tanımlanan verimlilik ve kararlılık ölçütleri için tüm domine-edilmemiş objektif vektörleri, bunlara karşılık gelen verimli çözümler ile birlikte oluşturmaya çalışıyoruz. Bu amaçla iki algoritma geliştirdik: klasik yaklaşım ve tabu arama algoritması. Deneylerimiz, klasik yaklaşımın bir saatte 40'a kadar iş ve 7 iş istasyonu için tüm verimli domine-edilmemiş çözümleri bulduğunu, tabu arama algoritmasının küçük problemler için klasik yaklaşımın elde ettiği sonuçlara çok yakın sonuçlar elde ettiğini ve daha büyük problemleri çözebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Assembly line balancing is an important and well recognized operations research problem. The current balancing might not stay optimal for a long time due to the changing conditions. The changing conditions, like disruptions in one or more workstations, may cause some inefficiencies, even infeasibilities, for the current balance. In this study, after the disruption, we aim to rebalance the assembly line by considering the trade-off between workload balancing (efficiency measure) and total displacement amount for the tasks assigned to the different workstations (stability measure). We try to generate all non-dominated objective function vectors for the defined efficiency and stability measures. Two algorithms are developed: classical approach and tabu search algorithm. Our experiments have shown that the classical approach returns exact non-dominated objective vectors with up to 40 tasks and 7 workstations in one hour and the tabu search algorithm returns approximate non-dominated objective vectors that are very close to their exact counterparts and can solve large sized instances, very quickly.