Örtü altı tarımda uzaktan izleme ve yönetim sistemi
Remote monitoring and managment system on greenhouse
  1. Tez No: 605092
  2. Yazar: ALİ TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Son yıllarda dünya nüfusundaki artış, dünyadaki yiyecek talebini de arttırmıştır. Bu sebeple insanoğlu talebi karşılamak amacıyla gıda üretiminde endüstriyel tarım tekniklerini ve teknolojiyi kullanmaya başlamıştır. Seracılık diğer adıyla örtü altı tarım da bu üretim tekniklerinden bir tanesidir. Bitkilerin daha hızlı büyümeleri ve verimliliğin arttırılması aşamasında, sera içerisinde bitkiler için en uygun koşulların sağlanması oldukça önemlidir. Bu doğrultuda, seradan sağlanan bazı bilgilerin (ortam ve toprağa ait sıcaklık ve nem bilgileri ile ortama ait ışık ve karbondioksit yoğunluğu) çiftçiye gerçek zamanlı olarak aktarılması gerekir. Bu çalışmada, domates seracılığında ürün kapasitesini artırıcı teknolojik yöntemler üzerine odaklanılmıştır. Bunun için ilk olarak gömülü sistem ve bu sisteme girdi oluşturan algılayıcı kurgusu oluşturuldu. Devamında gömülü sistem çıktılarının (sıcaklık, nem, toprak nemi, ısı, ışık, vs.) GPRS, WiFi ya da Ethernet modemi aracılığıyla Web ortamına anlık olarak gönderilmesini sağlayan yapı oluşturularak veri tabanına kaydedildi. Kullanıcı, Web ortamında bu verileri grafiksel olarak görebilir. Ayrıca, aynı ortamda ürün rekoltesini, üretim sürecindeki yapılan masrafları görüntüleyebilecek ve kar-zarar analizi yapabilir. Böylelikle çifti, gelir gider dengesini daha net kurabilecek ve her yıl daha iyi bir planlama oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increase in world population has also increased the food demand in the world. Thus, in order to meet this demand, human beings have started to use industrial agricultural techniques and technology in food production. Greenhouse, also known as covered agriculture, is one of these production techniques. During the faster growth of plants and increasing the productivity, it is very important to provide the most suitable conditions for the plants in the greenhouse. In this direction, some information (such as temperature and humidity information of the environment and soil, light and carbon dioxide density of the environment) provided from the greenhouse should be transmitted to the farmer in real-time. In this project, it is focused on the technological methods to increase the crop capacity in the tomato greenhouse. For this purpose, firstly, the embedded system and the sensor fiction that provides input to this system will be formed. Subsequently, it will be ensured that the embedded system outputs (temperature, humidity, soil moisture, heat, light, etc.) are sent to the Web environment via GPRS, WiFi or Ethernet modem and saved in the database. The user will be able to see this data graphically in the Web environment. In addition, they will be able to monitor the amount of crop and costs incurred in the production process, and perform profit and loss analysis in the same environment. Thus, the farmer will be able to establish the income and expenditure balance more clearly and make better planning every year.