Pekiştirmeli öğrenme tabanlı robotlar ile yeni bir robocode savaş stratejisi
A new battle strategy for robocode based on reinforcement learning
  1. Tez No: 605096
  2. Yazar: HAKAN KAYAKÖKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERDAR GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllarda yapay zeka, makine öğrenmesi ve robotik konularındaki araştırmalar teknolojinin gelişmesi ve sektörün istekleri ile birlikte önceki senelere göre dikkate değer gelişmeler göstermiştir. Literatürde bahsi geçen konular üzerine yapılan araştırmalarda görülmüştür ki, yapay zeka uygulamalarının en önemli uygulama alanlarından birisi de yapay zeka birimlerinin dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan hareket edebilmesi anlamı gelen otomatik kontroldür. Bu kavrama çözüm niteliğinde geliştirilen pekiştirmeli öğrenme, davranış biliminden ilham alınan, ajanların tanımlı bir çevrede en yüksek ödül miktarına ulaşabilmesi için hangi eylemleri yapması gerektiği bilgisini ajana sunan oldukça başarılı bir makine öğrenmesi modelidir. Bu çalışmada makine öğrenmesi konusu kapsamında geliştirilen pekiştirmeli öğrenme tabanlı algoritmaların RoboCode adı verilen 2001 yılında tasarlanmış, Java programlama dili tabanlı, içerisindeki sanal robotların programlanarak yönlendirilebildiği bir ortam sunan simülasyon içerisinde geliştirilmesini konusu incelenmiştir. Yapay zeka alanındaki gelişmeler ile birlikte RoboCode simülasyonu yapay zeka algoritmalarının uygulandığı, kendi kendine öğrenebilen robotların savaştırıldığı, geliştirilen yapay zekâ algoritmalarının güçlerinin ölçüldüğü bir ortam haline gelmiştir. Simülasyon, literatürde geliştirilen yapay zeka algoritmaların sonuçlarının görülmesi ve diğer algoritmalara sahip robotlar ile savaştırılarak algoritma analizi yapılabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Önerilen tez konusunun amacı RoboCode simülasyonunda geliştirilecek evrişimsel sinirsel ağ destekli pekiştirmeli öğrenme algoritması ile hedef robotu arena üzerinde eğitmek ve eğitilen robotun arenada diğer robotlara karşı galip gelmesidir. Bu kapsamda, arenadan elde edilen görüntüler dinamik olarak oluşturulmuş ve geliştirilen robot bu görüntüler vasıtasıyla eğitilmiştir. Eğitilen model, önceden tanımlı rakip robotlar ile birebir olarak savaştırılmış ve bu savaşlar sonucunda rakip robotlara karşı elde edilen skorlar ile modelin önemli ölçüde başarılı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, researches on artificial intelligence, machine learning and robotics have shown remarkable improvements compared to previous years with the development of technology and the demands of the sector. Researches on the subjects mentioned in the literature have shown that one of the most important application areas of artificial intelligence applications is the automatic control, which means that artificial intelligence units can move without any external intervention. Reinforcement learning, developed as a solution to this concept, is a highly successful model of machine learning, inspired by behavioral science, which provides the agent with information on what actions agents must take to achieve the highest amount of rewards in a defined environment. In this study, reinforcement learning based algorithms examined in the scope of machine learning for RoboCode simulation, which is designed in 2001 and based on Java programming language which provides an environment for virtual robots that can be programmed and controlled with program. In the simulation, robots with different characters are fought in an arena provided by the simulation. With the developments in the field of artificial intelligence, RoboCode simulation has become an environment where artificial intelligence algorithms are applied. Using RoboCode, self-learning robots are fought and the power of artificial intelligence algorithms is measured. This simulation is great importance in order to see the results of artificial intelligence algorithms developed in the literature and to perform algorithm analysis by combating robots with other algorithms. This thesis proposed to train the target robot on the arena with the convolutional neural network supported reinforcement learning algorithm to be developed in RoboCode simulation and train the robot to win over the other robots in the arena. In this context, the images obtained from the arena were created dynamically and the developed robot was trained by these images. The trained model was battled one-on-one with the pre-defined rival robots, and as a result of these battles the scores obtained against the rival robots were observed to be significantly successful.