Learning furniture assembly with reinforcement learning
Pekiştirmeli öğrenme ile mobilya montajı öğrenme
  1. Tez No: 887218
  2. Yazar: ÖZGÜR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KALKAN, DOÇ. DR. EROL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Robotlar, kafeslerinden çıkarak fabrikalarda, depolarda ve hatta mağazalarda insanlarla takım arkadaşları olarak iş birliği yapmaya başladılar. Kolaboratif robotların (kobotlar) geliştirilmesiyle, insan-robot etkileşiminde bir paradigma değişimi olmuş ve robotlar, çeşitli alanlarda insanlarla birlikte faaliyet göstermişlerdir. Kobotlar, insan gözetimi altında tekrarlayıcı görevlerde önemli olsalar da, dinamik ortamlarda veya acemi işçilerle çalışmakta yetersizdirler. Birçok iş birliğine dayalı görev, kobotların görevi anlamasını, plan oluşturmasını, işçinin planı takip etmesine yardımcı olmasını, planın uygulanmasındaki hataları tespit etmesini ve hataların düzeltilmesinde işçiyi yönlendirici olmasını gerektirir. Bu tezde, iş birliğine dayalı mobilya montajını inceleyip ve montaj planlaması için derin pekiştirmeli öğrenmeye dayalı çözümler geliştirdik. Kobotların montaj planlarını minimum gözetimle öğrenmesini sağlayan nihai ürün konfigürasyonuna dayalı bir ödül mekanizması geliştirdik. Bu yenilikçi ödül mekanizması ile ayrıntılı talimatlara olan bağımlılığı azaltıp yeni mobilya tasarımlarının planlanmasını kolaylaştırdık. Ayrıca, önerdiğimiz nedensel model tabanlı çevrimiçi hata tespit ve düzeltme algoritması ile iş birliğine dayalı sağlam ve verimli mobilya montajı teşvik ettik.
Özet (Çeviri)
Robots are stepping out of their cages and joining humans as teammates for collaborative tasks in factories, warehouses, and even stores. The rise of such collaborative robots (cobots) signifies a paradigm shift in human-robot interaction, enabling robots to operate alongside humans in shared workspaces across diverse domains. While cobots excel in repetitive tasks under human supervision, their capabilities in dynamic environments or with novice human workers remain limited. Many collaborative tasks necessitate cobots to understand a task, generate a plan, help a human worker follow the plan, detect errors in a plan execution and guide the human worker towards correcting them. In this thesis, we look into collaborative furniture assembly and employ deep reinforcement learning based solutions for assembly planning. We develop a novel reward mechanism that enables cobots to learn assembly plans with minimal supervision, requiring only the final product configuration as input. This facilitates easy adaptation to novel furniture designs and reduces dependence on detailed instructions. Furthermore, we introduce a causal model of the assembly process to enable online error detection and correction. This empowers cobots to identify assembly inconsistencies and guide human workers in rectifying them, promoting robust and efficient collaborative furniture assembly.