Organik LED'ler için yaşlanma analizi
Aging analysis of organic LEDs
- Tez No: 605100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte organik elektronik materyallerin çalışma alanları oldukça genişlemiştir. Organik moleküllerin fonksiyon kazandırılmasına yönelik işlevsellik kazandırılması ve farklı nitelikler göstermeleri elektronik devre tasarımında tercih edilmelerini sağlamaktadır. Bu cihazlardan bazıları organik ışık yayan diyot (OLED), organik güneş pilleri, elektrokromik cihazlar ve kapasitörler olarak örneklendirmek mümkündür. Bu cihazlar arasında mevcut elektronik devre tasarım ve üretim sektörlerinde OLED ve organik güneş pilleri mevcut payları içerisinde en çok rağbet gören elemanlardır. Özellikle yirmi yıldan beri geliştirilmekte olan OLED ekranlar günümüzde farklı modifikasyonlar içererek cep telefonlarında ve televizyonlarda kullanılmaktadır. OLED'lerin temel niteliği ve işlevselliği konusunun işlendiği bu yüksek tez çalışmasının ilk kısmında OLED mekanizmalarına ait yüzeylerde optimum kullanım şartlarının tespiti amaçlı yer alan ve yüksek optik geçirgenliğe sahip indiyum katkılandırılmış kalay oksit (ITO) yüzeylerin yaşlandırılmasına yönelik deney setleri oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. Bununla birlikte OLED mekanizmalarının farklı ortam koşullarında göstermiş olduğu yaşlanma eğilimlerinin bu tez kapsamında modellenmesi amacıyla ferrosen içerikli karboksilik asit ve boronik asit olmak üzere iki adet kendiliğinden organize tek katman birimi deneyler içerisinde kullanılarak farklı zaman aralıklarında gösterdiği performanslar yorumlanmıştır. Bu etkiler ve etkişelimli döngüler, üretilen voltanogramlar vasıtasıyla farklı çalışma koşullarına ve içer dinamiklere sahip OLED mekanizmalarına ait akım-gerilim ve lüminesans-akım grafikleri üretilerek yorumlanmıştır. Tezin ikinci kısmında ise OLED üretimlerinde gözlenen deformasyonların boyutunun tespiti amaçlı yaşlandırma analizleri kullanılmıştır. Bu hususta kızılötesi ve lüminanslar üzerinde voltaj uygulanması teknikleriyle farklı karakterde OLED devreleri üzerinde yaşlandırma analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the development of technology, the working areas of organic electronic materials have expanded considerably. Functioning of organic molecules to gain functionality and showing different qualities makes them preferred in electronic circuit design. Some of these devices can be exemplified as organic light emitting diodes (OLED), organic solar cells, electrochromic devices and capacitors. Among these devices, OLED and organic solar cells are among the most popular components in the current electronic circuit design and manufacturing sectors. OLED displays, which have been developed for more than two decades, are now used in mobile phones and televisions with different modifications. In the first part of this high thesis study on the basic nature and functionality of OLEDs, experimental sets for the aging of indium doped tin oxide (ITO) surfaces with high optical permeability for the determination of optimum usage conditions on the surfaces of OLED mechanisms were created and interpreted. However, in order to model the aging tendencies of OLED mechanisms under different environmental conditions, two self-organized monolayer units with ferrocene-containing carboxylic acid and boronic acid were used in the experiments and their performances were interpreted at different time intervals. These effects and interactive loops are interpreted by generating current-voltage and luminescence-current graphs of OLED mechanisms with different operating conditions and internal dynamics through the generated voltanograms. In the second part of the thesis, aging analysis is used to determine the size of the deformations observed in OLED productions. In this regard, voltage analysis techniques on infrared and lumens have been used for aging analysis on different OLED circuits.