Dokuma kumaşlar için bir tasarım programı geliştirilmesi
Developing a design software for woven fabrics
- Tez No: 605180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE BEFRU BÜYÜKBAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kumaş tasarımı, ürünün estetik ve fiziksel tasarım aşamalarını içeren bir süreçtir. Fiziksel tasarım yapı ile ilgili özellikleri; estetik tasarım görsel ve duyusal algı ile ilgili özelliklerin içermektedir. Belli bir kullanım alanı için beklenen performans özelliklerini sağlayan bir kumaş üretmek için yapı ile ilgili özelliklerin (hammadde, iplik numarası, örgü tipi, vs.) en uygun şekilde seçilmesini gereklidir. Kumaşın fiziksel özellikleri ayrıca estetik özelliklerini de etkiler. Dolayısıyla, hedeflenen performans özelliklerine ve estetik özelliklere ulaşılması ve tasarlanan ürünün en gerçekçi şekilde üretilmesi için kumaş tasarımı çalışmalarının bütünsel bir yaklaşım ile ele alınması gerekmektedir. Son yıllarda bilgisayar destekli tasarım sistemlerinin kullanılması pek çok sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de maliyet, kalite, pazara sunum zamanı, müşteri memnuniyeti, rekabet gibi konularda avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada, armürlü tezgahlarda dokunan kumaşlar için kumaş tasarımı ve üretimi sürecini bütünsel olarak ele alan bir dokuma kumaş tasarım programının oluşturulması hedeflenmiştir. Programın amacı kullanıcının fiziksel ve estetik tasarım süreçlerini takip etmesini, böylece son ürünün estetik ve fiziksel özelliklerinin daha tasarım aşamasında en doğru şekilde tanımlamasını sağlamaktır. Geliştirilen programda, tasarımcıya kumaşın estetik tasarımı için esnek ve kolay bir çalışma ortamı sunulurken, kumaşın fiziksel özelliklerinin mühendislik yaklaşımı ile çözümlenerek belirlenmesi ve üretimle ilgili bilgilerin sistematik olarak elde edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fabric design is a process that includes the aesthetic and physical design stages of the product. Physical design includes the properties related to the structure; aesthetic design includes the properties related to the visual and sensory perception. It is necessary to select the structural properties (raw material, yarn number, weave type, etc.) optimally, in order to produce a fabric that provides expected performance properties for a particular usage area. The physical properties of the fabric also affect the aesthetic properties. Therefore, the fabric design studies need to be handled with a holistic approach in order to achieve the targeted performance and aesthetic properties and to produce the designed product in the most realistic way. In recent years, the use of computer aided design systems provides advantages in many sectors as well as textile industry about topics such as cost, quality, time to market, customer satisfaction and competition. In this study, it is aimed to generate a woven fabric design program which takes the fabric design and production process wholly for fabrics woven in dobby looms. The aim of the program is to enable the user to follow the physical and aesthetic design processes and thus to define the aesthetic and physical properties of the final product more accurately at the design stage. In the improved program, it was ensured that the physical properties of the fabric were determined analyzing by the engineering approach and the information related to the production was systematically obtained, while the designer was presented a flexible and easy working environment for the aesthetic design of the fabric.