Ofis yapılarında kullanılan giydirme cam cephe sistemlerinin sürdürülebilir açıdan enerji etkinliklerinin incelenmesi
An investigation of glass curtain wall systems used in office buildings in terms of energy efficiency and sustainability
  1. Tez No: 677917
  2. Yazar: BERNA KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENSİN YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İş yaşamını temsil eden ofis binalarının şehrin merkezinde yer alan birer imaj yapısı haline gelmesiyle birlikte, cephe uygulamalarında çeşitli arayışlar ortaya çıkmıştır. Gelişen teknolojiye paralel olarak giydirme cephelerin mimari bir ifade olarak kullanılması, fiziksel konfor koşullarının oluşması ve enerjinin etkin kullanılmasına yönelik sorunları da beraberinde getirmiştir. Fiziksel konfor koşullarının sağlanarak yenilenebilir enerji kaynak kullanımıyla enerji tüketimlerinin azalmasına yönelik tedbirlerin alınması, bina enerji performansı açısından giydirme cepheleri çeşitlendirmiştir. Bu çalışmada, ofis yapılarında kullanılan giydirme cephe sistemlerinin sürdürülebilir açıdan enerji etkinlikleri incelenmiş, beş adet Dünya örneği, beş adet Türkiye'de yer alan giydirme cepheli ofisler ele alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. İncelenen örnekler kronolojik sıraya göre verilmiş ve günümüze değin değişim değerlendirilmiştir. Anahtar Kelime: Ofis Binaları, Giydirme Cepheler, Sürdürülebilir Enerji Etkinliği, Verimlilik
Özet (Çeviri)
As the office buildings representing the business life became an image structure located in the center of the city, various searches emerged in the facade applications. In parallel with the developing technology, the use of curtain walls as an architectural expression brought about the problems regarding the physical comfort conditions and the efficient use of energy. Taking measures to reduce energy consumption through the use of renewable energy resources by ensuring physical comfort conditions, the curtain walls have diversified in terms of building energy performance. In this study, glass curtain wall systems used in office buildings examined in terms of energy efficiency by considering five world example and five examples from Turkey. The examined examples are given in chronological order and the change has been examined to date. Keyword: Office Buildings, Curtain Walls, Sustainable Energy Efficacy, Efficiency