Siyasal aktör olarak kadın belediye başkan adaylarının medyayı kullanmaları: 31 Mart 2019 İstanbul yerel seçimleri
Use of media by women candidates in municipal elections as political actors: 31 March 2019 Istanbul local elections
  1. Tez No: 605199
  2. Yazar: ASİYE ARSLAN KAMALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL AZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Etkili iletişimin tüm kapıları açtığı gelişmiş dünya düzeninde siyasetçiyi seçmenine ulaştıran ve siyasal aktörün sandıktan zaferle çıkmasını sağlayan en önemli çalışma siyasal iletişimin etkin bir şekilde kullanılmasıdır. İletişim mevzu ne olursa olsun her disiplinin vazgeçilmez bir argümanıdır. İletişim kanallarının geliştiği günümüzde siyasette kadın olsun erkek olsun her adayın ya da her siyasetçinin kullandığı belirli iletişim kanalları vardır. Siyasal iletişim günümüzde sıklıkla sosyal medya kanallarını kullanmaktadır. Twitter, Facebook, Instagram da yapılan paylaşımlarla ve paylaşımlara yapılan beğeni ve yorumlarla siyasetçi seçmenin nabzını yoklayıp, sandığın durumunu tahmin edebilir duruma gelmiştir. Siyasal temsilde yeri tartışılan ve eksik olan kadın belediye başkan adaylarının yaşadığı toplumsal cinsiyet baskısı ve medya kullanımının toplumsal cinsiyet eşitliğine verdiği destek çalışmamızın konusudur. Bu çalışmada ele alınan konuda kadın belediye başkan adaylarının medya kullanımı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important work that brings the politician to the electorate in the developed world order where effective communication opens all doors and ensures the political actor to get out of the ballot box is the effective use of political communication. Communication is an indispensable argument of every discipline regardless of the subject matter. There are certain channels of communication used by every candidate or politician, whether men or women, in politics. Political communication often uses social media channels today. Twitter, Facebook, Instagram shares and likes and comments made to share with the polls of the electorate polls, the polls have become able to predict the status. The support of gender pressure and the use of media to the gender equality experienced by the female mayor candidates, whose place in political representation is discussed and lacking, is the subject of our study. In this study, media usage of female mayor candidates was evaluated.