An empirical analysis of sectarian conflict in Iraq during the period of 2004-2016
Irak'ta 2004-2016 yılları arasında meydana gelen mezhepsel çatışmaların ampirik bir analizi
  1. Tez No: 605200
  2. Yazar: MUHAMMET AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda Ortadoğu'da farklı etnik ve mezhepsel gruplar arasındaki çatışmaların arttığını gözlemlemekteyiz. Irak'ta Şii ve Sünni gruplar arasında yaşanan çatışmalar bunun tipik bir örneğidir. Çatışmaların arkasında yatan nedenleri anlamak, şiddetin düzeyini düşürmede ve uyuşmazlıkları çözmede atılacak ilk adım olacaktır. Özellikle Amerikan işgali sonrasında Irak'ta farklı etnik ve mezhepsel gruplar arasında yaşanan şiddetin düzeyi daha da artmıştır. Bunun yanında Irak'ta bazı bölgelerde diğerlerine göre daha fazla çatışma yaşandığını gözlemlemekteyiz. Irak'ın bu bölgelerindeki şiddet seviyesinin artmasına neden olan faktörlerin tespiti, Irak'ta ve benzer sorunlar yaşayan diğer Ortadoğu ülkelerinde şiddetin azaltılması sürecine yardımcı olacaktır. Bu bağlamda temel araştırma sorum şudur: Irak'ta özellikle 2004- 2016 yılları arasında mezhepsel çatışmaların yaşanmasına sebep olan faktörler nelerdir? Bu soruyu cevaplamaya çalışırken bazı bölgelerin neden daha fazla çatışma yaşadığını bulmaya çalışıyorum. Bu tezin temel argümanı 'district' olarak ifade ettiğimiz bölge düzeyindeki bazı faktörlerin çatışma riskini arttırdığı yönündedir. Bu faktörler arasında Sünni nüfusun çoğunluğu oluşturduğu bir bölge olmak, yüksek düzeyde etnik heterojenliğe sahip olmak, ekonomik açıdan gelişmemiş bir bölge olmak ve yüksek yol yoğunluğuna sahip bir bölge olmak gibi değişkenler sayılabilir.
Özet (Çeviri)
The conflicts among different ethnic and sectarian groups have become common in the Middle East during recent years. The conflict between Shia and Sunni groups in Iraq is a typical example of this. Understanding the causes behind the conflicts would be the first step to start reducing the level of violence and develop policies to resolve conflicts. Especially, after the US invasion of the country, the level of violence among ethnic and sectarian groups has escalated. Moreover, we observe that some districts experienced violence more than the others. The detection of the factors that led to increase in the level of violence in these districts of Iraq would be helpful in the de-escalation process of the violence in Iraq and in other Middle Eastern countries experiencing similar problems. In this respect, my main research question is what caused the emergence of sectarian conflict in Iraq especially during the period of 2004 – 2016. While focusing on this question, I seek to answer why some districts encounter conflicts more than the others. The main argument of this thesis is that there are some district level factors which increase the risk of experiencing ethnic violence in Iraq. These are being a Sunni majority district, having a high level of ethnic heterogeneity, being an underdeveloped district and having a high level of road density.