Bakım kurumunda yaşayan yaşlılarda ruminatif düşünme, suçluluk ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
The elderly living in the care institution ruminative thinking, crime and between depression investigation of relationship
- Tez No: 605262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, devlete ait bir bakım kurumunda yaşayan yaşlılarda ruminatif düşünme, suçluluk ve depresyon arasında ilişki olup olmadığı, varsa bu ilişkinin yönünün saptanması amaçlanmıştır. Araştırma örneklemine, devlete ait bir yaşlı bakım kurumunda bulunan 100 kadın ve 100 erkek, toplam 200 kişi dâhil edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak demografik bilgi formu, Ruminatif Düşünme Biçimi Ölçeği, Geriatrik Depresyon Ölçeği ve Suçluluk Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklere uygulanan güvenilirlik analizi sonucunda ölçeklerin yüksek güvenilirlikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmada İlişkisel Tarama Modeli'ne başvurulmuştur. Ölçeklerin birbirleriyle aralarındaki ilişkiyi incelemek için KruskalWallis testi ve Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, whether there is a relationship between ruminative thinking, guilt and depression in elderly people living in a state care institution to determine the direction of the relationship. A total of 200 women and 100 men in a state aged care institution were included in the study sample. Demographic information form, Ruminative Thinking Scale, Geriatric Depression Scale and Guilt Scale were used as data collection tools. As a result of the reliability analysis applied to the scales used, it was concluded that the scales were of high reliability. In this study, Relational Screening Model was used. KruskalWallis test and Spearman Correlation analysis were performed to examine the relationship between the scales.