Huzurevinde yaşayan yaşlılarda spiritüel iyi oluş, konfor ilişkisi ve etkileyen faktörler
The relationship between spiritual well-being and comfort, affecting the relations factors at elderly living in Nursing home
  1. Tez No: 583787
  2. Yazar: EMİRAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'de ve Dünya'da artan yaşlı nüfusuyla birlikte yaşlı sağlığı, kaliteli sağlıklı yaşlanma, spiritüel sağlık gibi konulara ağırlık verilmeye başlanmıştır. Bu çalışma huzurevinde yaşayan yaşlıların spiritüel açıdan iyilik hallerinin konforlarına etkisini incelemek amacıyla yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma 11 Haziran-05 Aralık 2018 tarihleri arasında İzmir Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yürütülmüştür. Araştırmaya katılmayı kabul eden, en az üç haftadır kurumda yaşayan, iletişim kurabilen, demans, major depresyon veya nörolojik hastalık tanısı almamış, 65-84 yaş arasındaki örneklem seçim kriterlerine uyan yaşlılarla yapılmıştır. Veriler;“Yaşlı Tanıtım Formu”(YTF),“Üç-Boyutlu Spiritüel İyi Oluş Ölçeği”ve“Genel Konfor Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden yaşlı bireylerden“Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu”ile yazılı ve de sözlü onam alınmıştır. Araştırma verileri (SPSS) 22 programı kullanılarak tanımlayıcı analizler, korelasyon ve regresyon analizleri yapılarak değerlendirildi. 65-74 yaş arası yaşlıların spiritüel iyi oluş puan ortalamaları 124.7±7.6 olarak bulunmuştur. 65-74 yaş arası yaşlıların spiritüel iyi oluş puan ortalamaları, 75-84 yaş arası yaşlıların ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Within creasing elderly population in Turkey, it has begun to focus such as good quality healthy aging, health of the elderly, spiritual health. This study is a descriptive study to examine the effect of spiritual well-being of elderly people living in nursing homes. The study was carried out in Izmir Narlıdere Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Center between 11 June - 5 December 2018. The study was conducted with elderly people who accepted to participate, who lived in the institution for at least three weeks, who could communicate, who were not diagnosed with dementia, major depression or neurological disease, and who were 65-84 years old. Datas were collected using The“Elderly Introduction Form”(YTF), the“3dSpiritual Well-being Scale”and the“General Comfort Scale ”. Within formed volunteer form, written and verbal consent was taken from every elderly person who accepted to participate this study. Datas from the research was evaluated that doing descriptive analysis, correlation and regression analysis with using SPSS 22. Spiritual well-being average scores of the elderly aged 65-74 years were found to be 124.7 ± 7.6. There was a significant difference between the average scores of spiritual well-being of the elderly aged 65-74 years and the average of the elderly aged 75-84 years (p 0.05).