Karabük ili Ovacık ilçesi Dudaş köyü örneğinde kırsal yerleşimlerdeki geleneksel konutların incelenmesi
Investi̇gati̇on of tradi̇ti̇onal houses i̇n rural settlements i̇n the case of Dudaş vi̇llage i̇n Ovacik di̇stri̇ct of Karabük provi̇nce
- Tez No: 605285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Karabük ilinde yöresel mimari araştırmalarının ve kırsal mimari konusunda yapılan çalışmaların sadece Safranbolu ilçesiyle sınırlı kaldığı görülmektedir. Oysaki Karabük ili kırsal mimari konusunda hemen hemen tüm ilçeleri ve köyleriyle çeşitli örnekler barındırmaktadır. Ovacık ilçesi de kırsal mimari açısından oldukça zengin bir ilçedir. Ancak ilçede kapsamlı bir kırsal mimari araştırması yapılmadığı gözlemlenmektedir. Bu alandaki tespit ettiğimiz çalışma eksikliğini gidermek ve ileride kırsal mimari konusuyla ilgili yapılacak çalışmalara örnek olması amacıyla bu çalışma yapılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirlenmiş, konu hakkında kaynak araştırmalarına yer verilmiştir.İkinci bölümde Ovacık ilçesi ve Dudaş köyü tarihsel ve fiziksel bakımdan incelenmiştir. Dudaş köyünün mimari özellikleri ve yerleşim alanında yer alan yapı türleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Dudaş köyüne ait mahallelerde, farklı başlıklar altında analizler yapılmış ve yapılan bu analizlerin sonuçları tablolar ve haritalar kullanılarak aktarılmıştır.Dördüncü bölümde, çalışma alanında bulunan yapı örneklerinde kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin kullanılmasıyla ortaya çıkan yapım teknikleri irdelenmiştir.Sonuç ve önerilerin yer aldığı beşinci bölümde Dudaş köyünün sahip olduğu kültürel ve mimari değerlerin gelecek nesillere bozulmadan aktarılabilmesini sağlamak amacıyla alınması gerekli tedbirlerle beraber, bu yapıların özellikle ön plana çıkan örneklerin, başta yapım teknikleri olmak üzere mimari özelliklerinin korunmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is seen that the local architectural researches and the studies on rural architecture in Karabük are limited only to Safranbolu. However, the province of Karabük contains various examples of rural architecture with almost all districts and villages. Ovacık is also a rich district in terms of rural architecture. However, it is observed that there is no extensive rural architectural research in the district. This study was carried out in order to eliminate the lack of work in this field and to serve as an example for future studies on rural architecture.In the first part of the study, the aim, scope and method of the study were determined and resource researches about the subject were included.In the second part, Ovacık and Dudaş village are examined in terms of historical and physical aspects. The architectural features of Dudaş village and the types of buildings in the settlement area were examined.In the third part, the analysis of the neighborhoods of Dudaş village under different headings and the results of these analyzes are presented using tables and maps.In the fourth section, the materials and construction techniques associated with the use of these materials used in the exemplary embodiments are discussed in the working area.Results and receipt of its cultural and architectural value with the Dudas village in the fifth section which includes recommendations to ensure that transferred intact to future generations, together with necessary measures, these structures are particularly prominent examples, suggestions were made for the protection of architectural features, including construction techniques first.