Jacques Derrida'da din ve şiddet
Religion and violence according to Jacques Derrida
- Tez No: 605298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN MURAT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Jacques Derrida kuşkusuz 20. yüzyılın en önemli filozoflarından birisidir. Ötekiliği sonuna kadar yaşayan Derrida'nın hayatında din ve şiddet önemli bir yer tutmaktadır. Yakın çağımızı göz önünde bulundurduğumuzda dini ve şiddeti tekrardan irdelememiz gerektiğini söyleyebiliriz. Bu çalışmamızın amacı, ilk bölümde Jacques Derrida'nın din hakkında düşündüklerini ortaya çıkarmaktır. İkinci bölümde ise Jacques Derrida ışığında şiddeti irdeleyerek ortaya koymaktır. Bu çalışmamızın birinci bölümünde Jacques Derrida'nın düşünce ve eserlerinden yola çıkarak din, Tanrı ve metafizik anlayışı, İbrahimi dinler hakkındaki görüşleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise Jacques Derrida'nın şiddet anlayışı, dinsel şiddetin tanımı, dinsel şiddet örnekleri, şiddetin tarihi ve çeşitleri, din şiddet ilişkisi ve dinin şiddet üretip üretmediği araştırılmıştır. Dinler irdelenirken din mensupları göz önünde bulundurulması gerekir. Çünkü inananlar varsa dinler vardır. Din savaşlarının arkasında ekonomik, siyasal ve askeri çıkarlar bulunmaktadır. Jacques Derrida'ya göre 11 Eylül krizi ile Soğuk Savaş dönemine girilmiş olup artık silahlarla savaş yapılmayacaktır. Din ve şiddet ilişkisi menfaatler üzerine kurulu bir süreçtir. Dinler şiddet üretmezler. Fakat dini kendi çıkarları için kullananlar şiddet üretirler. Şiddeti önlemek için barış kuruluşları kurulmalı ve şiddet ile topyekün mücadele edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Jacques Derrida is undoubtedly one of the most important philosophers of the 20th century. Religion and violence play an important role in the life of Derrida who experienced alterity to its fullest extent. Considering our modern age, we can say that we should re-examine religion and violence. The purpose of this study, in the first part, is to manifest violence by analysing it in the light of Jacques Derrida's views. In the first part of this study, Jacques Derrida's views on religion, God and sense of metaphysics and Abrahamic religions taking place in his works were presented. In the second part, Jacques Derrida's understanding of violence, the definition of religious violence, examples of religious violence, the history and types of violence, religion violence relationship, and whether religion produced violence or not were searched. The members of the religions should be considered in the course of analysing religions. It is because if there are believers then the religions are. There are economic, politic and military interests behind the religion Wars. According to Jacques Derrida, cold war period has started with 9/11 attacks and no more war will take place through the use of weapons. Religion-violence relationship is a process based on interests. Religions don't produce violence but the ones who use the religions for their best interests produce it. Peace organisations should be founded to prevent violence and a full scale fight against violence should be maintained.