Edirne il merkezindeki anaokulu çocukları annelerinin ev kazaları hakkındaki tutumları
The attitudes of mothers of kindergarten children about home accidents in Edirne center
- Tez No: 605325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kaza, insan iradesi dışında ani ortaya çıkan, fiziksel ve ruhsal hasara yol açan beklenmeyen olay olarak tanımlanmaktadır. Ev kazaları ise ev ve çevresinde olan kazalardır. Çocuklarda önemli morbidite ve mortalite nedeni olmasının yanında; önlenebilir olması ile koruyucu hekimlik açısından da önem arz etmektedir. Çalışmamızın amacı, annelerin ev kazaları hakkında bilgi düzeylerini ve tutumlarını değerlendirmektir. Çalışmamız, 2018-2019 yılında Edirne'deki yirmi altı anasınıfında çocuğu olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden annelere yapılmıştır. Okul öncesi dönemde çocukların ev kazalarını etkileyen değişkenlerin belirlenmesi, anaokulu çocukları annelerinin ev kazalarına yönelik güvenlik önlemlerinin ve annelerin ev kazaları hakkındaki tutumlarının incelenmesi amacıyla kesitsel ve gözlemsel olarak tasarlanmıştır. Bu sebeple çalışmamızda sosyodemografik bilgileri sorgulayan anket ile“0–6 Yaş Çocuklarda Annenin Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanımlama Ölçeği”kullanılmıştır. Analiz yapılırken tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Ki-Kare, Kruskal-Wallis, Oneway Anova testleri uygulanmıştır. Çalışmaya katılan annelerin yaş ortalaması 33,69±4,37 idi. Annelerin %40'ı üniversite mezunuydu.
Özet (Çeviri)
An accident is defined as an unexpected event that happens suddenly against human will and causes physical and mental damage. Home accidents are occuring in and around the house. As well as being a substantial reason of morbidity and mortality with children; it is also significant as being avoidable in terms of preventive medicine. The objective of our study is to evaluate the mothers' knowledge and attitudes towards home accidents. Our study was conducted with mothers who had children at twenty-six different kindergartens in Edirne and who agreed to participate in the study in 2018 and 2019. It was designed as cross-sectional and observational to determine the factors that influence children's home accidents in preschool era and to analyze the safety precautions taken by mothers of kindergarten children against home accidents and their attitudes towards home accidents. The survey questioning socio-demographic information and ''Scale to Identify Safety Measures by Mothers Against Accidents With 0–6 Years Old Children " were used in our study. Descriptive statistical methods, Chi-Square, Kruskal-Wallis, One Way Anova tests were applied during the analysis. The average age of the mothers in the study was 33.69±4.37. Forty percent of mothers were university graduates.