Astmada solunum rehabilitasyonunun etkisi
The Effect of pulmonary rehabilitation in asthma
  1. Tez No: 60535
  2. Yazar: PINAR OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER KARAYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Astma, sık görülen, ciddi sağlık problemlerinden biridir. Hastalık her yaş grubundaki, kişileri etkilemekte ve bazı durumlarda ölüme dahi sebebiyet verebilmektedir. Bu çalışmada medikal tedaviye eklenen solunum rehabilitasyonunun astmalı hastalarda; 1- Akciğer fonksiyonlarına 2- Seçilen dört astma semptomuna (a- Bir gece önce uyku b- Bugün wheezing c- Öksürük d- Balgam) 3- Dispneye 4- Aktivitede kısıtlılık derecesine etkilerini araştırdık. 30 astımlı hasta iki guruba ayrıldı; 15 hasta solunum rehabilitasyonu ve medikal tedavi gurubuna (gurup A) 15 hasta da sadece medikal tedavi gurubuna (gurup B) seçildi. A gurubuna solunum egzersizleri, göğüs mobilizasyon egzersizleri, etkin öksürme tekniği, gevşeme pozisyonları ve solunum kontrolü eğitiminden oluşan solunum rehabilitasyon programı ve medikal tedavi uygulandı. B gurubuna ise sadece medikal tedavi uygulandı. A gurubundaki hastalar 4 ay boyunca, haftanın beş günü, günde iki kez, her egzersizi 10 kez tekrarlayacak şekilde çalıştı. Her iki gurup 16 hafta çalışma 8 hafta izleme periyodundan oluşan 6 ay boyunca çalışma öncesi, çalışma sonrası ve izleme periyodu sonrası olmak üzere üç kez değerlendirildi. Akciğer fonksiyonları (FVK, FEV1? PEF) ANMED marka vitalograf ile ölçüldü. Seçilen dört astma semptomu, dispne ve aktivite kısıtlılık dereceleri astma değerlendirme formuna göre değerlendirildi. İstatistiksel analizde, parametrik değerler için t-pairs testi, nonparametrik değerler için wilcoxan testi kullanıldı. Çalışma sonunda deney gurubunda (gurup A) solunum fonksiyonlarında FVK VE PEF değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur. Seçilen dört astma semptomunda, 88dispne ve aktivitede kısıtlılık derecelerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme tespit edilmiş olup kontrol gurubunda herhangi bir iyileşme görülmemiştir. Sonuç olarak medikal tedavi ve solunum rehabilitasyonu uygulanan hastaların çalışma sonunda sadece medikal tedavi uygulanan hastalardan istatistiksel olarak anlamlı derecede iyi oldukları görülmüştür. İki aylık izleme periyodu sonunda, çalışma sonrasına göre tüm değerlerde bir azalma tespit edilmiştir, fakat bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. 89
Özet (Çeviri)
SUMMARY Asthma is a serious global health problem. People of all ages in countries throughout the world are affected by this chronic airway disorder that can be severe and sometimes fatal. In this case, we investigated the effect of the implementation of pulmonary rehabilitation with medical treatment on; 1- lung functions 2- The four chosen symptoms occured in asthma ( a- nighttime asthma b- daytime asthma c- cough d-sputum ) 3- Dyspnea 4-Physical activity limitation, in asthma patients. 30 patients with asthma were received into 2 groups; 15 patients received pulmonary rehabilitation with medical treatment (group A) 15 patients were assigned to control group (group B) receiving only medical treatment. Medical treatment, and a pulmonary rehabilitation program consisting of breathing exercises, teaching effective coughing techniques, exercises to mobilize the chest, relaxation positions and breath control training is applied to group A. On the other hand, group B received only medical treatment. Subjects of group A trained 5 times a week 2 times a day repeating each exercise for 10 times in a 4 months period. Both groups were evaluated for 3 times in six months consisting of 16 weeks training and 8 weeks follow-up period, before training, after training and after follow-up periods. All tests of lung functions (FVK, FEV^ PEF) measured via vitalograph (ANMED) The four chosen symptoms occured in asthma, dyspnea and the physical activity limitations levels were evaluated according to the asthma evaluation forms. In statistical analysis, the parametrical values were evaluated via t-pairs test and the non-parametric values via wilcoxan test. 90In the measurement of after training period, there, was a significant increase in FVK and PEF values of the lung functions, of group (A) when compared with group (B). There was also a significant improvement as compared with baseline for asthma symptoms. We also found a significant improvement in dyspnea and physical activity limitation. As a result there was a significant improvement in the patients who received pulmonary rehabilitation with medical treatment when compared with the patients who only received medical treatment. After a follow - up period of 2 months, we found out that there was a decrease in all values when compared to the after training period, but this was not significant statisticly. 91