Mapping of magnetic flux by using a cartesian robot
Kartezyen robot kullanarak manyetik akının haritalandırılması
  1. Tez No: 605368
  2. Yazar: UFUK AKOĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİRA KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kalıcı mıknatıs devrelerinin üretimi giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Genel amaçları ferromanyetik parçaları yığın içinden (çöp, buğday vb.) ayırmaktır. Ancak, üretimlerinde standart bir kontrol yoktur. Ancak, üreticilerden gelen mıknatısları çekim kuvvetlerinde değişkenlik görülmektedir. Büyük ve hassas mıknatıs devreleri yapıldığında bu durum önemli hale gelir. Mıknatıs devresinin amacılanan performansa ulaşmasının kontrolü oldukça önemlidir.Bu mıknatıs devreleri madencilik ve geri dönüşüm sektöründe çok pahalı cihazları korumak için kullanılır. Bu cihazların bozulması veya planlamaya bir bakıma girmesi çok yüksek maliyetlere yol açabilir. Bu kontrolü sağlamak için CMM'ye benzer özelliklere sahip bir Kartezyen robot üzerinde çalışıldı. Bu çalışmada, Solidworks'te bir CAD sistemi modeli geliştirilmiş ve analiz edilmiştir. Kartezyen Manyetik Akı Eşleyici (KMAE) şasesi, lazer kesiminden ve raf bölümünden birleştirildi.
Özet (Çeviri)
The permanent magnet circuits is becoming increasingly important to produce. The general purpose is to separate the ferromagnetic parts in the intended bulk (garbage, wheat, etc.). However, there is no standardized control in their production. However, the magnets coming from the manufacturers those can show variability in attraction forces. This situation becomes important when large and sensitive magnet circuits are made. The control of the magnet circuit to make the intended performance is very important. These magnet circuits are used to protect very expensive devices in the mining and recycling sector. Failure or unplanned maintenance of these devices may results very high costs. Here we have worked on a Cartesian robot with features similar to the CMM to give this control. In this study, a CAD model of system has been developed and analyzed in Solidworks. The chassis of Cartesian Magnetic Flux Mapper (CMFM) has been assembled from laser cut and on the shelf part.