Demirköprü Baraj Gölü'ndeki gümüşi havuz balığı [Carassius gibelio (Bloch, 1782)]'nın biyolojik özellikleri üzerine bir araştırma
An investigation on the biological characteristics of Prussian carp, Carassius gibelio (Bloch, 1782) in Demirköprü Dam Lake
  1. Tez No: 605369
  2. Yazar: ZEKİ SERKAN ÖLÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Demirköprü Baraj Gölü'nde (Manisa) yürütülen bu çalışmada aylık örneklemeler, Temmuz 2015 – Haziran 2016 tarihleri arasında uzatma ağları, pinterler ve ığrıp ağı ile gölün farklı alanlarında ticari balıkçılar eşliğinde gerçekleştirilmiştir. Gümüşi havuz balığı, Carassius gibelio (Bloch, 1782) örneklerinde cinsiyet, toplam boy, ağırlık, gonad ağırlığı belirlenerek eşey oranı, gonadosomatik indeks (GSI), kondisyon faktörü, boy frekansı ve boy – ağırlık ilişkisi parametreleri hesaplanmıştır. Örneklenen 553 bireyin % 70'inin dişi, % 24'ünün erkek, % 6'sının ise belirsiz olduğu tespit edilmiş ve Dişi-Erkek oranı 1:0,35 olarak hesaplanmıştır. Erkek bireylerde toplam boy, 10,8 ile 35,0 cm arasında ve ortalama 22,78 ± 0,41 cm'dir. Boyun dişi bireylerde 10,0 ile 37,0 cm aralığında ve ortalama 22,45 ± 0,28 cm olduğu belirlenmiştir. Tüm örnekler birlikte incelendiğinde ise boyun 10,0 ile 37,0 cm değerleri arasında değiştiği ve ortalama 22,23 ± 0,23 cm değere sahip olduğu saptanmıştır. Türün boy frekans dağılımında 22,1-26,0 cm'lik boy sınıfının erkek bireylerde ve tüm bireylerde, 26,1-30,0 cm.'lik boy sınıfının ise dişi bireylerde baskın olduğu tespit edilmiştir. Ağırlık değerleri, erkeklerde 12-692 g, dişilerde 12-854 g ve tüm bireyler için 12 ile 854 g arasındadır. Ortalama ağırlık değerleri, erkek, dişi ve tüm bireyler için sırasıyla 227,27 ± 10,47 g, 241,49 ± 8,15 g ve 229,91 ± 6,44 g olarak belirlenmiştir. En yüksek ortalama boy ve ağırlık değerleri erkek bireylerde Ocak, dişi bireylerde ve örneklerin tümünde ise Kasım ayında görülmüştür. Boy-ağırlık ilişkisi, erkeklerde W=0,0132 TL3,079, dişilerde W= 0,0145TL3,066 ve tüm bireylerde W=0,0139TL3,074 olarak hesaplanmıştır. Türün pozitif allometrik büyüme gösterdiği belirlenmiştir. En düşük kondisyon faktörü değeri erkek bireyler için Aralık, dişi bireyler için Mart ayında, en yüksek değerler ise her iki cinsiyet için de Haziran ayında saptanmıştır. Gonadosomatik indeks (GSI) değerleri, erkeklerde Şubat ayında en yüksek değere ulaştıktan sonra Haziran'a kadar düşüş göstermiştir. Dişi bireylerde ise GSI, Eylül ayından itibaren artarak Mart ayında en yüksek değere ulaşmış ve sonrasında düşüş göstermiştir. Üreme dönemi, Mart-Mayıs olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in Demirköprü Dam Lake (Manisa), monthly sampling was carried out between July 2015 - June 2016 with commercial fishers in different areas of the lake with gillnets, fyke nets and beach seine. The gender, total length, weight, gonad weight were determined, and sex ratio, gonadosomatic index (GSI), condition factor, total length frequency, and length-weight relationship parameters were calculated in the samples of prussian carp, Carassius gibelio (Bloch, 1782). It was determined that 70% of the sampled 553 individuals were female and 24% were male and 6% were undetermined. The female to male ratio was calculated as 1: 0.35. The total length of male individuals, between 10.8 and 35.0 cm and the average is 22.78 ± 0.41 cm. The total length for female was in the range of 10.0 to 37.0 cm and the average was found to be 22.45 ± 0.28 cm. When all the samples were examined together, it was found that the total length ranged from 10.0 to 37.0 cm and had an average of 22.23 ± 0.23 cm. It was found that 22.1-26.0 cm length class was dominant in male individuals, and all individuals and 26.1-30.0 cm length class was dominant in female individuals. Weight values are 12-692 g in males, 12-854 g in females and 12-854 g for all individuals. Average weight values for male, female, and all individuals were determined as 227.27 ± 10.47 g, 241.49 ± 8.15 g and 229.91 ± 6.44 g, respectively. The highest average length and weight values were observed in January for male individuals and in November for female and all samples. The length-weight relationship was found to be W = 0.0132 TL3.079 in male; W = 0,0145TL3,066 in female and W = 0,0139TL3,073 in all individuals. It was determined that the species showed positive allometric growth. The lowest condition factor value in December for male individuals, in March for female individuals, the highest values were determined in June for both sexes. Gonadosomatic index (GSI) values decreased in June for male after reaching the highest level in February. In female individuals, the GSI increased from September to the highest value in March and then declined. The reproduction period was determined as March-May.