Sevişler baraj gölü (Manisa-Soma)'nün limnoekolojisi ve trofik durumu üzerine araştırmalar
Investigation on limnoecology and trophic status of Sevisler (Manisa-Soma) dam lake
  1. Tez No: 605381
  2. Yazar: ALİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞİM SÖMEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Sevişler Baraj Gölü'nün limnolojik özelliklerinin (su parametreleri ve fitoplankton kompozisyonu) ve trofik durumunun araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Ağustos 2015 ve Nisan 2016 arasında, gölde belirlenen 3 istasyondan mevsimlik periyotlarla su örnekleri alınmıştır. Baraj Gölü'nde belirlemiş olduğumuz 3 istasyondan, örnekleme periyodu süresince 15'i Chlorophyta, 5'ü Bacillariophyta, 4'ü Miozoa, 3'ü Cyanobacteria, 2'si Charophyta, 1'i Cryptophyta, 1'i Euglenozoa ve 1'i Cryptophyta bölümlerine ait olmak üzere, toplam 31 takson tespit edilmiştir. Sevişler Baraj Gölü'nde derinlik 18-44 m; ışık geçirgenliği 0,60-1,80 m; fotik bölge 1,62-4,86 m; yüzey suyunda sıcaklık 13,3-25,5 °C; pH 8,29-10,10; çözünmüş oksijen 7,15-16,28 mg/L; tuzluluk % 0,14-0,21, elektrik iletkenliği 300,7-410,5 μS25ºC, toplam çözünmüş madde 195,5-282,9 mg/L; sertlik 9,14-14,90 dºH, kalsiyum ve magnezyum iyonları sırasıyla 38,10-71,40 mg/L (Ca++) ve 14,10-28,00 mg/L (Mg++) değerleri arasında değişim göstermiştir. Klorofil a, amonyum azotu, nitrit azotu, nitrat azotu, toplam fosfor ve toplam azot fotik bölge suyundaki minimum ve maksimum değerleri 4,44-206,02 μg/L, 0,032-0,100 mg/L, 0,009-0,0034 mg/L, 0,020-0,140 mg/L, 0,007-0,195 mg/L ve 0,56-3,30 mg/L olarak saptanmıştır. Ortalama TDİ değerleri ise 53,0-75,0 arasında bulunmuştur. Tespit edilen su kalitesi parametreleri ve biyolojik bulgular Sevişler Baraj Gölü'nün ötrofik veya hiperötrofik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to investigate limnological characteristics (water parameter and phytoplankton composition) and trophic status of Sevişler Dam Lake. With this aim, water samples were taken from 3 stations in the dam lake by sesonaly intervals, between August 2015 and April 2016. During the sampling period, a total of 31 taxa belonging to Chlorophyta (15 taxa), Bacillariophyta (5 taxa), Miozoa (4 taxa), Cyanobacteria (3 taxa), Charophyta (2 taxa), Cryptophyta (1 taxa) and Euglenozoa (1 taxon) and have been identified from 3 station assigned in the Dam Lake. The depth, transparency, photic zone depth, surface water temperature, pH, dissolved oxygen concentration, salinity, conductivity of Sevişler Dam Lake ranged from 18 to 44 m, 0,60 to 1,80 m, 1.62 to 4.86 m, 13.3 to 25.5 °C, 8.29 to 10.00, 7.15 to 16.28 mg/L, 0.14 to 0.21 %, 300.7 to 410.5 μS25ºC, respectively, during the research period. Analysis of the photic zone water samples presented hardness and concentration of Ca++ and Mg++ ions values of 9.14 to 14.90 dºH, 38.10 to 71.40 mg/L (Ca++) and 14.10 to 28.00 mg/L (Mg++), respectively. Minimum and maximum values of photic zone water Chlorophyll a, amonium, nitrite, nitrate, total phosphorus and total nitrogen ranged from 4.44 to 206,02 μg/L, 0.032 to 0.100 mg/L, 0.009 to 0.0034 mg/L, 0.020 to 0.140 mg/L, 0.007 to 0.195 mg/L and 0.56 to 3.30 mg/L, respectively. Additionally, average of TSI values ranged from 53.0 to 75.0. These water quality parameters and biological results showed that trophic state of Sevişler Dam Lake was classified as eutrophic or hypereutrophic.