Uluslararası başlıca elektronik bankacılık ürünleri
  1. Tez No: 43984
  2. Yazar: ARZU MAY (HİÇYILMAZ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET 20. yy*da hızla gelişen teknoloji yansı, bankacılık ürünlerini de etkilemiştir. Bankalarda yeni ürünlerin doğmasına etki eden faktörler, bankaların artan maliyetlerini düşürme isteği, toplumun taleplerinin değişmesi, teknolojik rekabet zorunluluğu ve ülkelerarası yer ve zaman farklılıklarıdır. Bu faktörler bankaların teknolojik yeniliklere geçiş süresicini hızlandırmıştır. Bankacılık sektöründe başlangıçta muhasebe alanında kullanılan bilgisayarlar, zamanla bankaların diğer bölümlerine girmiştir. Tüm bankacılık hizmetleri ve şubelerarası işlemler ve uluslararası iletişim ağının gelişmesiyle mektup ve imza sirkülerleri ile yapılan ödemeler bilgisayarlar ile yapılmaya başlanmıştır. Ülkelerarası iletişimin artması, ülkelerarası sistem ve program farkhlıklannı da beraberinde getirmiştir. Farklı sistemlerin neden olduğu sorunlar, ortak standartların oluşturulması ile çözülmüştür. Türkiye'de elektronik sistemlere geçişin çok hızlı olmasına karşın, ön araştırmanın yeteri kadar yapılmaması, hukuki eksiklikler, toplumun ve görevli personelin eğitim eksikliği, bilgisayarların atıl kapasite ile kullanılmalan gibi sorunları da beraberinde getirmiştir. Bilgisayarların tam kapasite ile kullanılması için yeni sistemler geliştirilmiştir. Bu sistemlerden bazdan uzman sistemler ve görüntü işlem makinalandır. Uzman sistemler ile sorunlar daha hızlı çözülebilmekte ve görüntü işlem makinalan ile daha çok belge bilgisayarlarda saklanıp, birden fazla görüntü aynı anda birden fazla terminale gönderilebilmektedir. Bankacılıkta en yaygın kullanılan teknoloji ürünü otomatik vezne makinalan (ATM) dır. Bankalar şube açmanın maliyetleri arttırdığını ve rasyonel olmadığım anlamışlar ve tüm bankacılık hizmetlerini ATMler ile vermeye başlamışlardır. Bu makinalann ülkemizde yaygınlaşması oldukça hızlı olmuştur. Bu nedenle diğer ülkelere nazaran bazı eksiklikleri bulunmaktadır. Bunlar ATMlerin hukuki bir niteliğinin olmaması, sistem arızalarında tüketicinin korunmaması, bankalararası işbirhğinin olmaması, ATMlerin yan yana kurulması gibi eksikliklerdir. Bu eksikliklerin yanında ATMler bankalara ve müşterilere önemli avantajlar sağlamaktadır. ATMlerin hızlı gelişmesine paralel olarak kredi kardan da hızlı bir artış göstermiştir. Kredi kartlarının alışveriş merkezlerindeof the banks for giving better services to costumers has caused to born Home Banking. Home Banking is the system that provides to the costumer to do all the banking services at their home. In Turkey the banks which started to use all systems were connected to TC MB EFT in 1992. Thus, fund transfer that was done by the banks which is connected to EFT system are holded at MB in Ankara. The fund transfer system started between the international banks and that caused to born international partner systems and partner standarts. At the end of this development SWIFT was born. The %80 of process was sending by post before SWIFT. SWIFT was started in Brussels in 1970, SWIFT is renewing it selves by SIBOS and STS. The masegges which are sending by SWIFT are coded until it reachs to the receiver. This is called encryption. The process time is only 20 seconds. In 1990 SWIFT added news services and SWIFT n was started. Then the companies were started to join to the SWIFT system and so EDI was born. And companies started to do all their posting by EDI. Banks' and financial institutes needed to transfer more data and this caused to born IFT. By IFT all kind of file can be sent. The files are holded until they reach to the recevier. SWIFT is still working to give more service to their members. The technology products are developing so fast, for this reason the banks have to fallow all kind of new products.
Özet (Çeviri)
kullanılması EFT POS terminallerinin gelişmesine neden olmuştur. Bu terminaller ile alışveriş yapan müşterinin hesabından, alışveriş yapılan işletmenin hesabına banka tarafından otomatik olarak para transferi gerçekleştirilmektedir. ATM ve POS termmallerinin yanında bankaların müşterilerine daha iyi hizmet verme yarışı, Ev Ofis Bankacılığının doğmasına neden olmuştur. Ev Ofis Bankacılığı, banka müşterilerinin ev veya işyerinden her türlü bankacılık işlemlerinin yapılmasını sağlayan sistemlerdir. Türkiye'de yeni sistemleri kullanmaya başlayan bankalar 1992 yılında TC Merkez bankasının EFT sistemine bağlanmışlardır. Böylece bu sisteme bağlı tüm bankaların yaptıkları fon transferleri Merkez Bankası Ankara şubesinde toplanmaktadır. Bankalararası fon transferlerinin uluslararası boyutlara ulaşması ile ortak sistemlerin ve ortak standartların kullanılma zorunluluğu SWIFT'in doğmasına neden olmuştur. SWIFT ile yapılan işlemlerin %80'i daha önceleri posta ile yapılmakta idi. 1970 yılında temelleri Brüksel'de atılan SWIFT devamlı yenilenmekte, her yıl seminerler (SİBOS) düzenlemekte ve üyelerine her türlü hizmeti STS ile vermektedir. SWIFT ile gönderilen mesajlar alıcıya ulaşıncaya kadar şifrelenirler ve transfer işlemi 20 saniyede gerçekleşir. 1990 yılında SWIFT'e yeni sevişler eklenerek SWIFT II uygulamaya konulmuştur. İşletmelerin SWIFT ağma katılması EDI ile gerçekleşmiştir. EDI ile işletmeler her türlü belge ve postalama işlemlerini bilgisayarlar ile gerçekleştirmeye başlamışlardır. İşletmelerin ve finansal kuruluşların daha fazla mesaj transfer etme gereksinimi IFT'in ortaya çıkmasına neden olmuştur. IFT ile her türlü dosya transfer edilebilmektedir. Dosyalar alıcıya ulaşıncaya kadar depolanırlar ve transfer gerçekleştikten bir süre sonra silinirler. SWTFT servisleri üyelerine daha fazla hizmet verebilmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Teknoloji ürünleri hızla gelişmekte ve yenilenmektedir. Bankalar ayakta kalabilmek için tüm yenilikleri yalandan incelemek ve uygulamak zorundadırlar.of the banks for giving better services to costumers has caused to born Home Banking. Home Banking is the system that provides to the costumer to do all the banking services at their home. In Turkey the banks which started to use all systems were connected to TC MB EFT in 1992. Thus, fund transfer that was done by the banks which is connected to EFT system are holded at MB in Ankara. The fund transfer system started between the international banks and that caused to born international partner systems and partner standarts. At the end of this development SWIFT was born. The %80 of process was sending by post before SWIFT. SWIFT was started in Brussels in 1970, SWIFT is renewing it selves by SIBOS and STS. The masegges which are sending by SWIFT are coded until it reachs to the receiver. This is called encryption. The process time is only 20 seconds. In 1990 SWIFT added news services and SWIFT n was started. Then the companies were started to join to the SWIFT system and so EDI was born. And companies started to do all their posting by EDI. Banks' and financial institutes needed to transfer more data and this caused to born IFT. By IFT all kind of file can be sent. The files are holded until they reach to the recevier. SWIFT is still working to give more service to their members. The technology products are developing so fast, for this reason the banks have to fallow all kind of new products.