Investigation of effect of coating type on corrosion performance of reinforcement bars
Kaplama tipinin betonarme donatısı korozyon performansına etkisinin araştırılması
- Tez No: 605391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Beton veya öngermeli beton yapılar açısından, çelikler yapının hizmet ömrü boyunca beton matrisine gömülü kalır. Gerçekte, yeterli kalınlığa sahip doğru tasarlanmış, geçirimsiz, yüksek kaliteli beton, kimyasal ve fiziksel olarak donatıyı korozyona karşı korumaktadır. Günümüzde beton yapıların hizmet ömrünü belirlenmezsine en önemli faktörlerden biri korozyondur. Çelik donatı korozyonu, donatı yapısında kesitsel bir azalmaya neden olur ve yapısal elemanın sünekliği azalmasına neden olur. Bu çalışmada, donatı çubuklarını korozyon tehlikelerinden koruyucu ve önleyici bir kaplama kullanımı olarak alternatif bir yöntem incelenmiştir. Donatı üzerinde çimento esaslı mineral kaplama uygulama yapılmıştır. Kaplama çimento ile birlikte farklı oranlarda öğütülmüş yüksek fırın cürufu, silis dumanı kullanılmıştır. Ayrıca çimento harcı ile hazırlanan donatı örneklerde inhibitör kullanımın etkileri incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, deniz kıyılarında inşa edilen yapılarda donatının korozyon süresini yavaşlatmak ve betonarme elemanların korozyon ömrünü uzatmaktır. Sonuçta, mineral kaplamaların tipine bağlı olarak korozyon oranında bir azalma tespit edilmiştir. Beton veya harçta kullanılan inhibitör, beton ve harç yapısını bozmuştur. Bununla birlikte, yalın donatıların inhibitör içeren agresif sıvılara maruz kaldığında korozyon sürecinin yavaşladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of concrete or pre-stressed concrete structures, steels are fixed into the concrete matrix alongside the service life of the structure. In fact, the true designed, impermeable, high quality concrete with sufficient thickness, makes steel reinforcement, which is covered by a special mineral coating chemically and physically protected from corrosion. Today, one of the most detrimental factors in assigning service life of concrete structures is corrosion. Corrosion of steel reinforcement causes a cross-sectional degradation in rebar structure and results in the reduction of ductility of the structural element. In this study, an alternative method to protect reinforcement bars from corrosion hazards in terms of inhibitors and rebar coating usage will be discussed. Mineral coating experiments on iron were performed. Three types of mineral coating were applied by shotcrete method on rebar, these materials are ground granulated blast furnace GGBS (25 percent and 50 percent), silica fume S.F are named as K2-K3-K1. Also, inhibitaion effect of dipotassium hydrogen phosphate on the reinforcement corrosion was investigated in experimental program. The aim of this study is to reduce the deterioration process of reinforcement in structures built on the coasts of the sea and to extend the service life of the reinforced concrete elements in terms of corrosion. The result is a reduction in the corrosion rate, depending on the type of mineral coatings. The use of inhibitors, in the concrete or mortar disrupted the concrete and mortar structure. However, the cure with additive sprayed on the steel bars showed resulted in a delay in corrosion onset.