Ultra yüksek performanslı beton ile şehir mobilyası üretilmesi
Production of city furniture with ultra high performance concrete
  1. Tez No: 605390
  2. Yazar: BEYDA SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kent mobilyaları, hem tasarım hem üretim materyali açısından son yıllarda önem verilen, hakkında araştırmalar ve uluslararası yarışmalar düzenlenen bir konudur. Sadece bir ihtiyaç değil, aynı zamanda eğitim ve refah seviyesi artan toplumlarda estetiğe ve sanata verilen değerin artması sonucu ortaya çıkan bir arayıştır. İnsanlar, yaşam alanları olarak benimsedikleri park, bahçe, kent merkezi vb kamusal alanlarda kent kimliğini yani o kentin sahip olduğu sosyal, kültürel ve ekonomik özelliklerinin yanı sıra günümüz ihtiyaçlarına hitap edecek teknolojik, kullanımı kolay ve engelsiz donatılar talep etmektedirler. Bu ihtiyaç ve beklentiye, tasarımcılar tasarladıkları ürünlerle cevap verirken farklı materyaller denemişlerdir. Bu çalışmada Reaktif pudra beton (RPB) ve ultra yüksek performanslı beton (UYPB) ile kent mobilyası üretilmesi konusunda tasarım ve uygulama çalışmaları yapılmıştır. Farklı kalıp malzemeleri ile çalışılarak işlenebilirlik, yüzey görünümü, kalıp performansı üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. RPB ve UYPB üstün dayanım ve dayanıklılık özeliklerine sahip yeni nesil kompozitlerdir. Geliştirilen ürünlerde klasik beton yerine RPB ve UYPB karışımları kullanılabilir hale getirilerek, daha estetik, farklı tasarımlara uygulanabilen, zor çevre koşullarına ve vandalizme dayanıklı, uzun ömürlü, daha hafif, hacmi daha az, nakliye ve montajı kolay kent mobilyaları ve donatıları üretme imkânı sunulmuştur. Çalışma boyunca küçük kalıplar kullanılarak geliştirilen RPB ve UYPB karışımlarının dökülmesi ve karıştırma, yerleştirme, vibrasyon ve kürle, ürün yüzey performansına etkisi araştırılmıştır. Ayrıca söz konusu kompozitlerin ürüne göre özelleştirilmesi, fonksiyonellik katma, prototip ürün üretimi ve prototip üründe ürün kalitesi ve performans testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban furniture has been a subject of research and international competitions in recent years. It is not only a need, but also a quest that arises as a result of increasing the value given to aesthetics and art in societies with increasing levels of education and welfare. People are demanding technological, easy-to-use and unobstructed equipment that will address today's needs, as well as the social identity of the city in public spaces such as parks, gardens, city centers, etc., which they adopt as living spaces. While responding to these needs and expectations with the products they designed, the designers tried different materials. In this study, urban furniture design and production studies were carried out with reactive powder concrete (RPB) and ultra high performance concrete (UYPB). Evaluations were made on workability, surface appearance and mold performance by working with different mold materials. Ultra High Performance Concrete (UYPB) are new generation composite with superior strength and durability properties. Developed products with RPC and UHPC instead of classic concrete, more aesthetic, resistant to harsh environmental conditions and vandalism, durable, lighter, less volume, easy to transport and easy to assemble urban furniture are offered to produce. The pouring of RPC and UHPC developed mixtures into small molds and the effect of mixing, placing, vibration and curing on product surface performance was investigated. In addition, RPC and UHPC was customized according to the product, added functionality, prototype product production and product quality and performance tests were performed on the prototype product.